TEV - Bağışçılarımız

Bağışçılarımız

Ferdi Özbeğen

Doğum tarihi: 17.08.1941, İstanbul – Vefat tarihi: 28.01.2013, İstanbul


Ferdi Özbeğen

1941 yılında İzmir'de doğan Ferdi Özbeğen, Türkiye’de taverna müziğinin öncüsüdür. Değerli piyanist, beyefendi duruşu ve güçlü yorumuyla Türk halkının büyük beğenisine mazhar olmuştur.

“İnsanları umuda taşıdım’’ diyerek; ümit veren sevgileri, dostlukları, arkadaşlıkları ve geleceğe bakışı simgeleyen şarkılar icra ettiğini, hiçbir zaman insanları umutsuzluğa yöneltecek şarkılar yapmadığını dile getiren Özbeğen, kendisini "Türkiye'de eğlendirici piyanistlik unsurunu ilk defa geniş halk kitlelerine taşıyan kişi" olarak tanımlar.

Ferdi Özbeğen liseyi İzmir’de Özel Türk Koleji'nde okudu. Hürriyet Gazetesi'nin 1965 yılında düzenlediği ''Altın Mikrofon'' yarışmasına katılarak müzik yolculuğuna başlayan Özbeğen, yarışmadan sonra kendi orkestrasını kurup eserler üretmeye başladı. Kurduğu grubun dağılmasının ardından 1977 yılında ilk albümünü çıkaran Özbeğen, ''Sohbet'' adlı plağıyla ''Altın Plak'' ödülünü, ''Mutluluklar'' ile de ''Platin Plak'' ve ''Altın Piyano'' ödüllerini kazandı. Kendine has üslubuyla 80'lere damgasını vuran ünlü sanatçı, müzik kariyeri boyunca birçok ödüle layık görüldü.

1980’lerden vefatına kadar olan 48 yıllık müzik yaşamına; 20’yi aşan albüm, 3 film sığdırdı. Unutulmuş şarkıları yeniden düzenleyerek seslendirdi. Milyonları peşinden sürükledi. “Eskimeyen Dost, Seni Terk edeceğim, Yok Yok Yalan Deme, Kandil” gibi pek çok klasikleşmiş esere imzasını attı. Güçlü bir sese sahip olmasının yanında, Türkçeyi kusursuz kullanması ve bunu şarkılarına yansıtmasıyla da takdir gördü.

28 Ocak 2013’te sağlık problemleri nedeniyle, 72 yaşında hayata veda eden sanatçı, Ulus Mezarlığı’na defnedildi.

Ferdi Özbeğen vefatından önce, 2008 yılında vakfımıza yaptığı vasiyetnamesi ile tüm mal varlığını ve kendisi için manevi anlamı çok büyük olan beyaz piyanosunu Türk Eğitim Vakfı’na bağışladı. Hukuki süreçler sonrası mal varlığının bir kısmı vakfımıza devredildi. Ferdi Özbeğen’in beyaz piyanosu artık Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL) TEV Nevin-Mehmet Bilginer Kültür ve Sanat Merkezi sahnesinde, yetenekli gençlerimizin müzik ve piyano eğitimlerinde kullanılmaktadır.

Ferdi Özbeğen adına açılan burs fonundan bugüne kadar yüzlerce eğitim bursu sağlanmıştır. Sanatçımız Ferdi Özbeğen’in adı, gençlerimizin eğitimine sağladığı katkılar ile daima yaşamaya devam edecektir.