TEV - Bağışçılarımız

Bağışçılarımız

Nir Asuman Arsan ve kız kardeşi Yaşar Madelet Arsan

Nir Asuman Arsan, DT: 15 Temmuz 1934, İstanbul - Vefat tarihi: 11 Ekim 1997, İstanbul
Yaşar Madelet Arsan, DT: 11 Şubat 1929, İstanbul - Vefat tarihi: 15 Mayıs 2002, İstanbul


Nir Asuman Arsan ve kız kardeşi Yaşar Madelet Arsan

15 Temmuz 1934 tarihinde dünyaya gelen bağışçımız Nir Asuman Arsan, Cibali Kız Ortaokulu’ndan mezun oldu. 1950 yılında İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda çocuk oyunlarında rol alarak sahnelere ilk adımını attı. 1951 yılında Ses Tiyatrosu'nda profesyonel tiyatro yaşamına başladı. 1960 yılında Ses Topluluğu’ndan ayrılan oyuncuların kurduğu İstanbul Tiyatrosu'nda ve daha sonra Muammer Karaca, Kenan Büke, Haldun Dormen tiyatrolarında çalıştı. Behzat Tözün, Halide Pişkin, Reşit Baran, Handan Adalı, Nevzat Okçugil ve Toto Karaca gibi çok değerli isimlerin arasında yetişti.

1979-1980 sezonunda Şan Müzikholü’nde “Hisseli Harikalar Kumpanyası” ve diğer oyunlarda rol aldı. Son rol aldığı oyun Dormen Tiyatrosu’nda “Bir Kış Sezonu” ve “Elveda Tiyatro” oldu. Uzun yıllar Levent Kırca - Oya Başar tiyatrosunda oyunculuk yaptı. Tiyatro hayatı boyunca 100’den fazla oyunda sahneye çıktı.

1965'ten itibaren sinemalarda rol almaya başlayan usta sanatçı Asuman Arsan’ın sinema oyunculuğu 1980’lerin sonuna kadar sürdürdü. 1990’larda TV dizilerinde de rol almaya başladı. 1993 yılında “Darbukatör Baryam” adlı dizide Müjdat Gezen, Nilgün Belgün, Cenk Koray, Leman Çıdamlı, İlhan Daner ile birlikte oynarken Asuman Arsan, ‘‘Darbukatör Baryam”ın eli maşalı, sürekli göbek atan kayınvalidesi Diken Remziye karakterini canlandırdı. 1995 – 1998 yılları arasında yapımcılığını Türker İnanoğlu‘nun yaptığı “Çiçek Taksi” dizisinde Naciye karakterini canlandırdı. 1997 yılında yönetmenliğini Mustafa Şevki Doğan, Aram Gülyüz, Osman Sınav ve Kartal Tibet‘in yaptığı “Yasemince” dizisindeki, Sürahi Hanım’ın gelini rolüyle gönüllerde taht kuran tiyatro ve sinema sanatçısı Asuman Arsan, Türk insanının aile içi ilişkisini oldukça çarpıcı bir mizah diliyle ele aldı. Asuman Arsan, 1997 yılında “Şaban ile Şirin” adlı dizide Kemal Sunal, Dinçer Çekmez, Ali Sunal, Halit Akçatepe, Mehtap Bayri, Tuncay Akça, Münir Özkul, Selçuk Uluergüven ile birlikte rol aldı.

Sanat yaşamına vefat edinceye kadar televizyon dizileri ve sinema ile devam etti.

46 yıllık sanat hayatının ardından, 11 Ekim 1997 tarihinde geçirdiği bir astım krizi sonucunda 63 yaşında yaşama veda eden Asuman Arsan’ın cenazesi Eski Topkapı Mezarlığı'ndaki aile kabristanında toprağa verildi. Vefatlarından önce yaptıkları vasiyetnameler ile Nir Asuman Arsan ve kız kardeşi Yaşar Madelet Arsan tüm mal varlıklarını vakfımıza bağışladı.

Bugüne kadar Arsan burs fonlarından yüzlerce eğitim bursu sağlanmıştır. Sanatçımızın ve kız kardeşinin isimleri, adlarına açılan burs fonları sayesinde gençlerimizin eğitimine sağladığı katkılar ile daima yaşamaya devam edecektir.