TEV - Bağışçılarımız

Bağışçılarımız

Türkan Sedefoğlu

Doğum tarihi: 23 Mart 1929, İstanbul – Vefat tarihi: 23 Ocak 1991, İstanbul


Türkan Sedefoğlu

23 Mart 1929’da İstanbul’da dünyaya gelen Türkan Sedefoğlu, Türkiye’deki radyo reklamcılığının en büyük önderlerinden biridir. Döneminin en büyük reklam şirketlerinden biri olan Sedef Reklam’ın kurucusu olup, daha sonra Miba ve Ebru Reklam Şirketleri’ni kurmuştur.

Annesi Çamlıca Kız Lisesi müzik öğretmeni Celile Hanım, babası ise İstanbul’un Fatih ilçesi noterlerinden Mehmet Şükrü SEDEFOĞLU’dur. İlköğretimini Karagümrük İlkokulu’nda tamamlayan Türkan Sedefoğlu, orta öğrenimine Boğaziçi Lisesi’nde devam ederken lise 2. sınıfta geçirdiği ağır hastalık sonucu öğrenimine ara verir ve daha sonra iş hayatına atılır.

12 Ekim 1987 tarihli vasiyetiyle menkul ve gayrimenkullerini vakfımıza bağışlayan Türkan Sedefoğlu’nun bağışının hikayesi ise şöyledir:

“Türkan Sedefoğlu, zorunlu olarak öğrenimine ara verdiği dönemde, içindeki okuma hevesi O’na tüm mal varlığını eğitime adama yolunda önemli bir karar verdirmiş ve sağlığında, bugünün parasıyla maddi anlamda çok büyük değeri olan menkul ve gayrimenkullerinin büyük bir kısmını vakfımıza bağışlamıştır. Sedefoğlu bu bağışıyla maddi durumları nedeniyle okuyamayan öğrencilerin eğitimine devam etmelerini vasiyet etmiştir.”

Çocuklara muazzam bir sevgi besleyen Sedefoğlu, ömrü boyunca hem çocuklara, hem de yetişkin dostlarına önemli tavsiyeler vermiş ve gençlerin ise daima “yaratıcılığa ve hayal kurmaya zaman ayırmasını” istemiştir.

Türkan Sedefoğlu, sağlığında yaptığı vasiyetnamesi ile eğitime katkıda bulunmanın erdemine de erişmiştir.

Vasiyetiyle tüm mal varlığını, Türk çocuklarının eğitimine harcamak üzere bağışlayan ve vasiyeti gereği bir ilkokulun yapımının gerçekleşmesini sağlayan Türkan Sedefoğlu "Denize nazır bir arsa bularak adıma okul yaptırın" diyerek, 2001 yılında TEV Türkan Sedefoğlu İlkokulu’nun kurulmasını sağlamıştır. Vasiyeti ile Kuzguncuk’ta yaptırılan TEV Türkan Sedefoğlu İlköğretim Okulu’nda 24 derslik bulunmakta olup, 2001 yılında eğitim-öğretim yılına başlayan bu okulda 2019-2020 öğretim yılında yaklaşık 800 öğrencimiz öğrenim görmektedir. Türkan Sedefoğlu’nun bağışları ile ayrıca “özel yetenekli öğrencilerin eğitim gördüğü TEVİTÖL okulumuzda, adını taşıyan bir kız öğrenci yatakhanesi” yaptırılmıştır.

Sedefoğlu’nun az sayıdaki yakınları Türkan Sedefoğlu’nun sadece iş yaşantısındaki disiplini ve başarısı ile değil onun geleneklere bağlılığı, hayırsever kişiliği ile de hep önemli bir örnek teşkil ettiğini dile getirirken, eğitime katkı sağlayabilmek adına çok şeyden fedakârlık yaptığını anlatırlar. Bu bağışı, memleketine karşı vazife saydığını belirten bir yakını da Türkan Sedefoğlu ile ilgili olarak şunları söylemektedir:
“Türkan Sedefoğlu; idareci tarzını, çalışanları dışında, aile içi ve arkadaşlık ilişkileri içinde de uygulamış hiçbir zaman ayırım yapmamıştır. Her konuda fevkalade disiplinli olmuş, lüzumsuz masraftan hep kaçınmıştır. Çocuklara muntazam bir sevgi beslerdi. Dürüstlükten ayrılmama, başkalarına zarar vermeme, daima iyi dost seçme, bütçeye göre masraf yapma, kazancın bir kısmını hayır işleri için ayırma gibi sorumlulukları ondan öğrendik.’’

Türkan Sedefoğlu, 1990 yılı Aralık ayının sonlarında geçirdiği bir trafik kazası sonucunda tüm uğraşılara rağmen kurtarılamamış ve 23 Ocak 1991 tarihinde İstanbul’da yaşama veda ederek, Edirnekapı Mezarlığı’na defnedilmiştir.

Türk Eğitim Vakfı’nın en büyük bağışçılarından biri olan Türkan Sedefoğlu Burs Fonu’nun geliriyle bugüne kadar on binlerce üniversite öğrencisine burs desteği sağlamıştır. Bağışçımız Türkan Sedefoğlu’nun adı gençlerimizin eğitimine sağladığı katkılar ile daima yaşamaya devam edecektir.