TEV - Burslar - Yurt İçi Burslar

Yurt İçi Burslar

Genel Bilgiler


TEV, yurt içinde Atatürk İlkeleri’ne bağlı, başarılı fakat maddi desteğe ihtiyacı olan mesleki orta öğretim, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine burs vermektedir.

Kuruluş yılında TEV burslarından 119 öğrenci yararlanmışken, bu sayı bugün 259.678'e ulaşmıştır. Burslardan yararlanmak isteyen öğrencilerin eylül ayında ilan edilecek tarihler arasında TEV web sitesinden form doldurması, ilgili duyuruda belirtilen başvuru sürecini takip etmesi gerekmektedir.

Aylık Burs Ödemeleri

Mesleki Orta Öğretim

Üniversite

Yüksek Lisans

Doktora

2021-2022 Öğretim Yılı (Ekim-Haziran)

350 TL

800 TL

1.200 TL

1.600 TL

TEV Özel Burslar

Öğretim kurumlarınca seçilenlerin yanı sıra her yıl engelli ve koruma altında olan ve yüksek öğrenim görmeye hak kazanan öğrenciler ile doğal afet, acı olay vb. gibi milletçe acısını yaşadığımız olaylarda zarar gören ailelerin öğrenim gören çocuklarına da burs tahsis edilmektedir.

Türk Eğitim Vakfı, daha önceki yıllarda yaşanılan doğal afetlerde olduğu gibi 1999 Marmara depreminde 4041, 2002 Afyon depreminde 1000, 2003 Bingöl depremi nedeniyle 100, 2011 Van depremi nedeniyle 400 depremzede öğrenciye burs vermiştir. 2014 yılında yaşanan Soma Faciası nedeniyle yetim kalan 165 öğrenciye, 2020 yılında yaşanan Elazığ depreminde evini veya ebeveynini kaybetmiş 33 öğrenciye, 2020 İzmir Depreminde evini veya ebeveynini kaybetmiş 53 öğrenciye, Covid-19 salgınında ebeveynini kaybetmiş veya gelir kaybına uğramış 242 öğrenciye  de bağışçılarımızın desteğiyle burs verilmektedir. Başarılı olan öğrencilerin bursları, TEV Burs Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde öğrenimleri boyunca devam ettirilmektedir.

 

Her yıl bursiyerlerin başarı durumları kontrol edilmekte, başarılı olduğu görülen öğrencilerin bursu öğrenimi sonuna kadar devam ettirilir. Başarısız olanlarla, başka bir kurumdan burs aldığı tespit edilenlerin ve TEV burs kriterlerine uygun olmadığı tespit edilenlerin bursu kesilir.

 

TEV burs vermenin yanı sıra başarıyı teşvik etmek amacıyla, öğrenimini Yurt İçi Burs ve Ödül Yönetmeliği’nde belirtilen başarı seviyelerinde tamamlayan bursiyerlerine "Başarı Ödülleri" vermektedir.

 

Burslar Ekim-Haziran ayları arasında 9 ay ödenmektedir, artışlar her yıl Ekim ayında yapılmaktadır.

Vicdani Yükümlülük

TEV'in yurt içi bursları karşılıksızdır ancak genel ilke olarak öğrenimini tamamlayan her burslu, iş hayatına atıldıktan sonra, imkanı olduğu takdirde TEV'e maddi katkıda bulunmayı, kendisi gibi en az bir Türk gencine TEV aracılığıyla burs vermeyi ayrıca TEV'e manevi katkı yapmayı, bulunduğu ortamlarda TEV’in tanıtımını üstlenmeyi, gönüllü elçisi olmayı ve TEV ürünlerini tercih etmeyi vicdani bir yükümlülük olarak kabul eder.

Sosyal Faaliyetler

TEV bursiyerlerine maddi destek sağlamanın yanı sıra sosyal yönden de gelişmelerini sağlamak için faaliyetlerde bulunmaktadır.

Bursiyerlere bu amaçla;

  • Ücretsiz İngilizce kursu sağlamakta,

  • Staj yerleri temin etmeye çalışmakta,

  • TEV Akademi'den (uzaktan eğitim ) yararlanmaları sağlanmakta,

  • TEV Mentorink'ten (online mentorluk desteği) yararlanmaları sağlanmakta,

  • Bursiyerleri bir araya getirecek geziler düzenlemekte,

  • Ücretsiz tiyatro, konser ve fuar davetiyesi imkanı sağlamaya çalışmakta

Yurt İçi Burs Başvuruları için tıklayınız.

Üstün Başarı Bursları

Türk Eğitim Vakfı (TEV) 40. kuruluş yılından itibaren; başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilere verilmekte olan TEV Eğitim (Yüksek Öğrenim) Bursunun yanı sıra, geleceğin liderlerinin desteklenmesi amacıyla Üstün Başarı Bursu vermeye başlamıştır. Üstün Başarı Bursuna, YKS'de, SAY, SÖZ, EA puan türlerine göre ilk 5000’e giren öğrenciler ile ikinci sınıfa geçen, gerekli şartları sağlayan ve liderlik vasfı taşıdığına inanan öğrenciler başvuru yapabilmektedir.

TEV Üstün Başarı Bursundan yararlanmak isteyen, kendisinde liderlik vasıfları taşıdığına inanan adayların eylül ayında ilan edilen tarihler arasında TEV'in web adresinden form doldurması, sonrasındaki aşamalar için TEV'den SMS veya e-posta ile bilgilendirme yapılmasını beklemesi gerekmektedir. 

TEV Üstün Başarı Bursu için başvuru yapan öğrenciler öncelikle ön elemeye tabi tutulmakta, ön elemeyi geçen adaylara anket uygulanmakta, ankete aşamasını geçen adaylar kompozisyon yazımı için sınav merkezlerine davet edilmektedirler. Kompozisyon sınavını geçen adaylar ise, liderlik vasıfları değerlendirilmek üzere çeşitli üniversitelerden davet edilen öğretim üyelerinin oluşturduğu komisyon tarafından mülakata alınmaktadırlar. Sanat alanındaki adaylar ise yine konusunda uzman öğretim üyeleri huzurunda yapılan dinleti programı ile seçilmektedirler.

Üstün Başarı Bursları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

 

Aylık düzenli bağışçımız olmak şimdi çok kolay.

Lütfen bağış miktarı seçin:


BAĞIŞ YAP