TEV - Afet Gündemi Kamuoyu Duyurusu

Afet Gündemi Kamuoyu Duyurusu

10.02.2023

 

Değerli Kamuoyunun Bilgisine:

Ülke olarak çok zor bir dönemden geçiyoruz. Kahramanmaraş merkezli, 10 ilimizi derinden etkileyen depremin ardından büyük bir üzüntü içindeyiz. Tüm vatandaşlarımızın acısını yürekten paylaşıyor, bu büyük felakette hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Türk Eğitim Vakfı olarak gelişmeleri dikkatle takip etmeye devam ediyoruz.

Her zor dönemde sesimizi daha çok insana duyurmaya çalışıyor, başlattığımız iyilik seferberlikleriyle iyileşmeye çalışıyoruz.

Olağanüstü günlerde bursiyerlerimizin ve afet mağduru, eğitim çağındaki tüm çocuk ve gençlerimizin hayatlarına devam etmelerini sağlayarak, yaşam boyu destekleneceklerini hissettirebilmenin onlara yapabileceğimiz en vefalı şey olacağına inanıyoruz.

Bu doğrultuda attığımız adımları ve ilk etapta planladığımız faaliyetlerimizi kamuoyunun bilgisine sunmak isteriz.

  1. İlk günden bu yana depremle ilgili gelişmeleri hassasiyetle takip ediyoruz, her türlü destek ve koordinasyon için ilgili kuruluşlarla irtibat halinde kalıyoruz.

  2. Depremden etkilenen bursiyerlerimizi yakinen takip ediyoruz. Maddi ve manevi olarak tüm gücümüzle bursiyerlerimizin yanında olmaya devam ediyoruz.

  3. 7 Şubat itibarıyla, bütün bursiyerlerimizin Şubat ayı bursunu bir hafta erken ödemeli olarak hesaplarına yatırdık. Ayrıca, tespitlerimize göre depremden etkilenen illerde bulunan veya ailesi bu illerde olan 2.573 bursiyerimize 3 Milyon TL ek barınma burs desteği sağladık.

  4. Bursiyer aramalarını bizzat TEV çalışanları olarak yaparak sahadaki ihtiyaçlarını öğreniyor, teyitli kuruluş ve kaynaklara yönlendirmeler yapıyoruz. Zor zamanlarda kenetlenebilmeyi hissettirmek için bir nebze moral sağlamaya gayret ediyoruz. Depremin ilk gününden bu yana, 7/24 açık SMS-WhatsApp hattımız üzerinden iletişim sağlıyoruz.

  5. Arama kurtarma çalışmalarının sona ermesi ile birlikte afet bölgelerindeki lojistik, depo, tasnif, paketleme gibi süreçlerde gönüllü olmak isteyen bursiyerlerimizi Afet Platformu koordinasyonundaki ekiplerle buluşturduk.

  6. Önümüzdeki günlerde Milli Eğitim Bakanlığı ve yerel yönetimler ile bir araya gelerek eğitim hayatları etkilenen tüm çocuk ve gençlerimiz için burs fonu çalışmalarımızın hazırlıklarını başlatacağız. Zor da olsa yollarında yürümeye devam edecekler ve o yolda yanlarındaki güç olacağız.

  7. Amacımız sadece bununla da sınırlı değil. Önümüzdeki günlerde afet bölgesinde okuyan ve/veya ailesi bu bölgede olan 2022-23 eğitim yılında burs için başvurmuş, ilk  elemelerden geçerek  mülakata girebilmiş ancak kontenjan sınırlaması nedeni ile ama kabul almamış 1.300 öğrencimize toplam 2 Milyon TL’ye yakın yardımda bulunacağız.
     

Yaşanan acıları bir nebze de olsa hafifletmek, deprem bölgelerindeki çocuklarımızın eğitimlerine devam edebilmeleri için ilerleyen süreçte elimizden geleni yapacağız.   Zor da olsa onlar yollarında yürümeye devam edecekler ve o yolda yanlarındaki güç olacağız.


Gelişmeler ve alınan tedbirlere ilişkin tüm iç ve dış paydaşlarımızla yakın koordinasyon halinde çalışmalarımızın sürdüğünü bilmenizi isteriz.


Bu süre zarfında tüm hizmetlerimizi eksiksiz yürütmeye ve gerek bursiyerlerimize gerekse bağışçılarımıza destek sağlamaya, daha çok öğrencimizin eğitimlerine devam edebilmesi için mevcut şartlar altında bağışlarımızı arttırma gayretimize var gücümüzle devam edeceğiz.


Türkiye’ye bir kez daha geçmiş olsun ve tüm kayıplarımız için başımız sağ olsun diyoruz.


Saygılarımızla,

Türk Eğitim Vakfı