TEV - Burslar - Yurt Dışı Burslar

Yurt Dışı Burslar

Yurt Dışı TEV-SINGA Singapur Karşılıksız Doktora Bursları


TEV – SINGA
SİNGAPUR’DA 2021–2022 ÖĞRETİM YILINDA
KARŞILIKSIZ DOKTORA BURSLARI VERECEKTİR

SON BAŞVURU TARİHİ: 31 Aralık 2020

TEV-SINGA Bursları; SİNGAPUR’da, A*STAR (The Agency for Science, Technology and Research), NTU (Nanyang Technological University) ve NUS (National University of Singapore), SUTD (Singapore University of Technology and Design)’da Temel Bilimler, Mühendislik ve Biyomedikal Bilimleri alanlarında doktora çalışmaları için karşılıksız verilecektir. Singapur, araştırma ve geliştirmeye yaptığı yatırımlarla dünyanın en gelişmiş araştırma laboratuvarlarına sahiptir. NUS ve NTU Dünyanın en iyi 12 üniversitesi içindedir.
https://www.topuniversities.com/university-rankings/world-university-rankings/2019

Kimler Başvuru Yapabilir: Üniversite son sınıfta öğrenim görenler veya mezun olanlar ya da yüksek lisans yapanlar veya mezun olanlar ya da doktoraya başlamış olanlar bu bursa başvuru yapabilir.

Başvuru: Son başvuru tarihine kadar aday istenilen belgeleri içeren dosyasını TEV’e iletmek zorundadır, bu konuda detay bilgi aşağıda verilmiştir. Başvuru süreci TEV-SINGA bursu için 31 Aralık tarihinde bitmektedir. SINGA web sayfasında SINGA burs başvuru son tarihi 1 Aralık görebilirsiniz bunu dikkate almayınız TEV-SINGA Doktora Burs başvurusu 31 Aralık tarihine kadar sürmektedir. Başvuru formu linki bu sayfanın sonundadır.

Kabul Alma Süreci: Aday Ağustos/Eylül 2021 ya da Ocak 2022 döneminde başlamak üzere kabul alabilir. Aday şimdiden Singapur’da ilgilendiği üniversitede, enstitü ve bölümdeki öğretim üyeleri ile temasa geçip kabul işlemlerine başlaması gerekir. Başvurularında TEV-SINGA bursiyer adayı olduğunu bildirmesi uygun olacaktır. Yeterli IELTS ya da TOEFL sonucu üniversite, bölüm ya da çalışma yapılacak öğretim üyesi tarafından zorunlu koşuluyorsa aday istenilen tarihe kadar alıp iletmek zorundadır. Bu belgeyi TEV’e 2021 Mart ayı ortasına kadar verebilir. Eğer aday %100 İngilizce eğitim almış ve iyi derecede İngilizce biliyorsa ve başvurduğu üniversite, bölüm ve çalışacağı öğretim üyesi zorunlu koşulmuyorsa aday almak zorunda kalmayabilir.

 • Adaylar başvuru tercih sırasına göre en fazla 3 süpervizör (çalışmak istediği hocayı) başvuru formuna yazabilir.
 • Adaylar başvuru sürecinde doktora isteğini ve projelerini konuşmak için forma yazdığı 3 hoca ile temasa geçer (Bunu Ekim-Kasım ve Aralık ayında yapmalıdır ve sonucuna göre takip eden aylarda Ocak, Şubat devam edebilir).
 • Adaylar TEV - SINGA bursları için süpervisor ve bölüm ile nasıl irtibata geçebilirler? Bunların listesi ve irtibat bilgileri SINGA web sitesinde bulunur: www.a-star.edu.sg/SINGA buradan temasa geçmelidir.
 • Bu işlem sırasında SINGA ile iletişimde kalmalılar mı? SINGA veya A * Star'dan yardım alabilirler mi? Adayların herhangi bir sorusu olursa, TEV ile irtibata geçebilir veya e-posta ile A * STAR SINGA ofisine başvurabilirler: singa_enquiries@hq.a-star.edu.sg
 • Bu ilan sürecini kapsayan 2021 Ağustos veya 2022 Ocak şartlarını ne zaman kabul etmeleri gerekir? Kabul yazıları ya da mektupları, 2021 Ağustos'unda başlayan doktora çalışmaları için 2021 yılının Nisan ayında, 2022 yılının Ocak ayında başlayan Doktora çalışmaları için 2021 yılının Ekim ayında başarılı adaylara gönderilecektir.
 • Başvurdukları bölüm programından bir belge talep etmeli mi?
  Adayların başvurdukları bölüm veya programdan herhangi bir belge vermeleri zorunlu değildir.
 • TEV-SINGA burs listesine giren adaylar, 2021 yılının Mart ayında İstanbul’da TEV’dre yapılacak bir mülakata katılmak üzere Ocak 2020’de bilgilendirilecektir.

A*STAR : www.a-star.edu.sg NTU: www.ntu.edu.sg NUS: www.nus.edu.sg SUTD: www.sutd.edu.sg SINGA: www.singa.a-star.edu.sg

1) BURS VERİLECEK ALANLAR:

 1. Biyomedikal Bilim Dalları,
  • Biyokimya / Kimya / Farmakoloji-Eczacılık
  • İmmünoloji / Mikrobiyoloji / Moleküler Viroloji / Hücre / Gelişimsel Biyoloji
  • Biyoinformatik / Sistem Biyolojisi
  • Biyoteknoloji
  • Sinirbilim
  • Veterinerlik Bilimi
  • Biyoistatistik / Epidemiyoloji
 2. Fiziksel Bilimler ve Mühendislik Dalları
  • Havacılık ve Uzay Mühendisliği
  • Elektrik Mühendisliği / Bilgisayar Bilimleri
  • Kimya Mühendisliği / Kimya
  • Makina Mühendisliği
  • İnşaat Mühendisliği
  • Endüstri ve Sistem Mühendisliği
  • Fizik Mühendisliği / Uygulamalı Fizik
  • Malzeme Bilimleri ve Mühendisliği
  • Mühendislik ve Teknoloji Yönetimi
  • Çevre Mühendisliği ve Bilimleri
  • Mimarlık
  • Enerji Mühendisliği
  • Biyomühendislik
  • Matematik

PhD araştırma alanları ve enstitüler hakkında daha fazla bilgiye bu linkten ulaşılabilir. Lütfen kontrol edeniz:
For more information on the PhD research areas available at the institutions, please visit: www.a-star.edu.sg/SINGA Successful candidates will be supported for their PhD studies at A*STAR, NTU, NUS, or SUTD, for up to four years

2) ADAYLARDA ARANAN NİTELİKLER:

 1. T.C. vatandaşı olmak ve 30 yaşından büyük olmamak. (1990 ve sonraki yıl doğumlu olanlar)
 2. Türkiye sınırları içinde eğitim veren Üniversitelerde yukarıda belirtilen temel bilimler ve mühendislik alanlarında lisans öğrenimi görmek. (Üniversite son sınıfta öğrenim görenler veya mezun olanlar, yüksek lisans öğrenimine başlamış veya mezun olanlar ya da doktoraya başlamış olanlar bu bursa başvurabilirler)
 3. Öğrenimi süresince (lisans eğer aday yüksek lisansa devam ediyorsa ya da yüksek lisans öğrenimini tamamlamış ise) alınan genel not ortalaması 4 üzerinden en az 3.10 olması eğer notlar sadece 100 üzerinden değerlendiriliyorsa en az 77.5 olması,
 4. Doktora çalışmalarını yürütebilecek düzeyde İngilizceye sahip olmak. (TOEFL en az 85 veya IELTS en az 6, skorlar gerekli görüldüğünde takip eden Şubat ayı sonuna kadar verilebilir.)

3) BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER:

TEV-SİNGA Burs başvurusu için a hariç diğer maddeler İngilizce hazırlanacaktır;

 1. Online TEV Başvuru Formu (Sayfa sonunda, "Başvuru Formu için Tıklayınız" linkinden girip Türkçe doldurulacak, çıktısı alınıp dosyaya eklenecektir.
 2. TEV-SINGA burs başvuru formu (http://www.tev.org.tr/images/pdf/singa_basvuru_20162017.pdf) çıktısını adaylar öncelikle bu linkten almalıdır. Bu formun 1. sayfasındaki 1 den 9. maddeye kadar olan belgeler hazırlanıp dosyaya eklenecektir. 8 sayfalık bu formun tüm sayfaları aday tarafından doldurulacaktır. “PROGRAMME” bölümündeki 3 seçeneğin tamamı öncelik durumuna göre eksiksiz doldurulması gerekir. Eğer aday bir ya da iki bölüm ile görüştü ise ya da kabul işlemini tamamladıysa sadece onları yazmaları da yeterli olur. Henüz pasaportu olmayanlar kimlik bilgilerini yazabilirler sorun olmaz. Aday tüm aşağıdaki üniversite ve programları kontrol edip seçim yapabilir. Referans mektup örnekleri de bu formun son iki sayfasında yer alır. Referanslar bu formatta hazırlanıp dosyaya eklenmelidir.
 3. Aday henüz mezun değilse güncel öğrenci belgesini ve transkriptlerini eklemelidir.
 4. Kişisel bilgiler (İngilizce Özgeçmiş, 1 sayfalık)

Yukarıdaki ön koşulları taşıyanların, belgelerini hazırlayıp dosyalarını eksiksiz olarak en geç 31 Aralık 2020 tarihine kadar aşağıdaki maddelerde verilen bilgilere dikkat ederek TEV’e iletmeleri gereklidir. Adaylar başvuru dosyalarını;

 1. Tüm belgeler A4 Tüm belgelerin telli plastik dosyaya yukarıdaki sırada düzgünce delinip takılmalıdır, ayrıca kâğıt ya da poşet folyolara koyulu takılmamalı. (nasıl yapılacağını bu linkten görebilirsiniz)
  tev.org.tr/burs-yurt-disi-burs-basvurulari-genel-bilgiler/tr/25
  En geç son başvuru tarihine kadar TEV İstanbul Genel Merkezine iletebilir ya da verebilirler.
 2. Yukarıdaki sıraya göre tüm belgelerini Pdf formatında online başvuru formu sonunda belirtildiği bölümden son başvuru tarihine kadar online olarak yüklemek zorundadır. Aday sadece 2 Nisan tarihine kadar vereceği belgeleri sonradan ek olarak yükleyebilir. (Belgeleri 5 Ekim 2020 tarihinden itibaren yükleyebilirsiniz)

 • Başvuru tarihi kesindir bu nedenle online yüklemeler ya da posta ve benzeri nedenlerle vaki olacak gecikmeler dikkate alınmaz.

c) Dosyalarını elden verecekler TEV İstanbul Genel Merkezine kendileri ya da başkaları tarafından bırakabilirler, *İki adet olarak istenilen belgelerin biri asıl, diğeri fotokopi olabilir, ikinci adetleri aday tarafından başka bir telli dosyaya takılarak iki adet dosya olarak en geç son başvuru tarihine kadar TEV İstanbul Genel Merkezine iletebilir ya da verebilirler. * Posta ve benzeri nedenlerle vaki olacak gecikmeler dikkate alınmaz.

Başvuru son tarihi 31 Aralık 2020.

4) BAŞVURU VE DOSYA TESLİM ADRESİ:

Türk Eğitim Vakfı/ Eğitim ve Burslar Grup Müdürlüğü
Büyükdere Cad. TEV Kocabaş İşhanı No:111 Kat:8 34349 Gayrettepe/İSTANBUL
Tel: 0212-318 68 03 Fax: 0212–272 62 17 E-mail: yurtdisiburs@tev.org.tr

5) ÖNEMLİ BİLGİ:

Adayların, 2021 Ağustos veya Eylül ayında öğrenime başlayacak şekilde kabul alması gereklidir. Burs en fazla 4 yıllık tam zamanlı doktora öğrenimi için karşılıksız verilecektir. Doktora çalışmaları A*STAR araştırma merkezleri ve enstitülerinde, NUS, NTU veya SUTD’a bağlı enstitülerde yapılacaktır. Aday, aşağıda listesi verilen enstitülerden alanlarına göre seçim yaparak ilgili enstitü ve danışman profesörle temasa geçip Ağustos/Eylül 2021 ya da Ocak 2022 dönemi için kabul almak zorundadır. Ancak TEV-SINGA adayları için Singapur’daki programlara kabul almak için başvurular Ekim ayı başında başlar ve Aralık sonunda biter bu nedenle hemen ilgili bölümle temasa geçip adayın son başvuru ve kabul alma tarihleri için teyit etmesi gerekir. Kabuller başvuru tarihinden sonra da verilebilir çünkü kabul alma süresi yaz aylarına kadar da sürebilir. Bursu, alabilmek için konu ve danışman bulup kabul (Acceptance) almak şarttır. Bu nedenle en kısa zamanda çalışma yapacağınız alanı belirleyip karşı taraf ile iletişime geçmenizi öneriyoruz. A*STAR Araştırma Merkezleri ya da Enstitülerinde yapılacak doktora derecesi NUS veya NTU tarafından verilecektir.

6) DOKTORA YAPILABİLECEK ÜNİVERSİTE, ENSTİTÜ VE BÖLÜMLER:

Bu bölüm İngilizce içeriklidir:

IMPORTANT INFORMATION:

The PhD scholarship will be offered for up to four years. Candidates are not required to pay back to TEV. The PhD research project will be conducted at A*STAR, NTU, NUS, or SUTD. The medium of communication will be English. Award of scholarship is contingent upon the candidate finding an appropriate supervisor and research topic, and the successful enrolment into NTU, NUS, or SUTD for the PhD coursework, which is to be achieved in time for the August / September 2021 or January 2022 intake.

Candidates are strongly encouraged to contact potential supervisors prior to submitting their applications so as to find out more about the area of research they would like to pursue for the PhD. Candidates who undertake their PhD research project at A*STAR Research Institutes will have their PhD degrees conferred by the institutions where they undertake their coursework i.e. NTU, NUS, or SUTD.

INSTITUTIONS FOR PHD PROGRAMMES:

1- A*STAR (Agency for Science, Technology and Research) www.a-star.edu.sg

The Agency for Science, Technology and Research (A*STAR) is Singapore's lead public sector R&D agency, spearheading economic-oriented research to advance scientific discovery and develop innovative technology. Through open innovation, we collaborate with our partners in both the public and private sectors to benefit society.

As a Science and Technology Organisation, A*STAR bridges the gap between academia and industry. Our research creates economic growth and jobs for Singapore, and enhances lives by contributing to societal benefits such as improving outcomes in healthcare, urban living, and sustainability.

We play a key role in nurturing and developing a diversity of talent and leaders in our Agency and research entities, the wider research community and industry. A*STAR’s R&D activities span biomedical sciences and physical sciences and engineering, with research entities primarily located in Biopolis and Fusionopolis.

 1. Biomedical Research Institutes and Consortiums
 2. Physical Sciences and Engineering Research Institutes and Centers

2) NTU (Nanyang Technological University) www.ntu.edu.sg

​​​​​​A research-intensive public university, Nanyang Technological University, Singapore (NTU Singapore) has 33,000 undergraduate and postgraduate students in the colleges of Engineering, Business, Science, and Humanities, Arts and Social Sciences, and its Graduate College. NTU’s Lee Kong Chian School of Medicine was established jointly with Imperial College London.

Note: For more information on NTU Research Programmes, please send an email to Admission_Research@ntu.edu.sg

Engineering and Science Schools

 • Asian School of Environment (ASE) - http://ase.ntu.edu.sg/Programmes/Graduate_Research/Pages/Home.aspx
 • School of Biological Sciences (SBS) - www.sbs.ntu.edu.sg
 • School of Civil and Environmental Engineering (CEE) - www.cee.ntu.edu.sg
 • School of Electrical and Electronic Engineering (EEE) - www.eee.ntu.edu.sg
 • School of Mechanical and Aerospace Engineering (MAE) - www.mae.ntu.edu.sg
 • School of Chemical and Biomedical Engineering (SCBE) - www.scbe.ntu.edu.sg
 • School of Computer Science and Engineering (SCSE) – www.scse.ntu.edu.sg
 • School of Materials Science and Engineering (MSE) - www.mse.ntu.edu.sg
 • School of Physical and Mathematical Sciences (SPMS) - www.spms.ntu.edu.sg
  • Graduate College (Interdisciplinary Graduate Programme)

   Lee Kong Chian School of Medicine

  • www.lkcmedicine.ntu.edu.sg/Programmes/PhDProgramme/Pages/PhD-by-Research-Programme.aspx
  • 3) NUS (National University of Singapore) www.nus.edu.sg (The NUS Story)

   The National University of Singapore (NUS) has nurtured generations of talent since our founding in 1905. Our 17 faculties across three campuses in Singapore and 12 NUS Overseas Colleges around the world provide a thriving environment for our diverse community of 40,000 students to live and learn together, in their pursuit of knowledge. We pioneer innovative academic programmes, influential research and visionary enterprises to improve lives and contribute to society. As Singapore’s flagship university and among Asia’s best, we strive to inspire and innovate, to shape a better future for Asia and the world.

   Faculties and Schools

   • Faculty of Engineering (FOE) - www.eng.nus.edu.sg
    Departments: Biomedical Engineering, Chemical & Biomolecular Engineering, Civil & Environmental Engineering, Electrical & Computer Engineering, Industrial Systems Engineering & Management, Materials Science & Engineering, Mechanical Engineering, and Engineering Science Programme.
   • Faculty of Science (FOS) - www.science.nus.edu.sg
    Departments: Biological Sciences, Chemistry, Mathematics, Pharmacy, Physics, and Statistics & Applied Probability
   • School of Medicine (SOM) - medicine.nus.edu.sg
    Departments: Alice Lee Centre for Nursing Studies, Anaesthesia, Anatomy, Biochemistry, Centre for Biomedical Ethics, Centre for Medical Education, Diagnostic Radiology, Division of Graduate Medical Studies, Medicine, Microbiology and Immunology, Obstetrics & Gynaecology, Ophthalmology, Orthopaedic Surgery, Otolaryngology, Paediatrics, Pathology, Pharmacology, Physiology, Psychological Medicine, Surgery
   • School of Computing (SOC) - www.comp.nus.edu.sg
    Departments: Computer Science, and Information Systems & Analytics

   4) SUTD (Singapore University of Technology and Design) www.sutd.edu.sg

   SUTD offers a world-class education built upon a unique interdisciplinary curriculum enriched with hands-on experience in cutting edge projects and research conducted in exceptional facilities. At SUTD, the PhD programme has a strong emphasis on interdisciplinary and collaborative research, and is enhanced by opportunities for industry internships, overseas research attachments and teaching experience. It is mentoring-intensive with co-supervision flexibility, which allows you to work with multiple faculty members across pillars.

   SCHOLARSHIP:

   Successful applicants of TEV-SINGA will be awarded the SINGA scholarship.

   Terms of award:

   1. Tuition Sponsored by SINGA
   2. Stipend before passing Qualifying Examination S$ 2,000 per month
   3. Stipend after passing Qualifying Examination S$ 2,500 per month
   4. One-time Settling-in Allowance S$ 1,000
   5. One-time Airfare Grant S$ 1,500

   INFORMATION:

   Estimated cost of living in Singapore

   Items Per Student Per Month (S$)
   Food
   - University Canteens
   Meals outside Campus
   300-350
   450-500
   Accommodations (based on single room)
   - On Campus*
   Off Campus
   400 – 600
   600 – 850
   Transport Expenses (local) 100 – 150
   Other Expenses (stationery, toiletries, laundry, recreation) 400 – 500
   Total Estimated Cost of Living 1,550 – 2,000

   * Priority for on-campus accommodation is usually given to first-year students

   PROCESS OF APPLICATION:

   Application Deadline: December 31, 2020

   Interview Period: March 2021 (Shortlisted candidates will be invited for an interview by TEV-SINGA Scholarship Committee.)

   Admission Decisions: April 2021

   Enrolment Information: May 2021

   Orientation Programme: September 2021

   Başvuru Formu için tıklayınız

Aylık düzenli bağışçımız olmak şimdi çok kolay.

Lütfen bağış miktarı seçin:


BAĞIŞ YAP