TEV - Burslar - Yurt Dışı Burs Başvuruları

Yurt Dışı Burs Başvuruları

TEV-FIAT-TOFAŞ İtalya Bursları


AŞAĞIDAKİ DUYURU SONA EREN BURS BAŞVURU DÖNEMİNE AİTTİR.

YURT DIŞI BURSLARIMIZA, YURT DIŞINDA ÖĞRENİME BAŞLAMADAN 1 YIL ÖNCE BAŞVURMANIZ GEREKMEKTEDİR!

YURT DIŞINDA YÜKSEK LİSANS/DOKTORA/TIPTA ARAŞTIRMA ÇALIŞMALARINA EKİM 2024'TE BAŞLAYACAK ADAYLARA YÖNELİK YENİ BAŞVURU DÖNEMİ EKİM SONU BAŞLAYACAKTIR.

Sorularınızı yurtdisiburs@tev.org tr adresine yollayabilirsiniz.

TEV-FIAT TOFAŞ İTALYA YÜKSEK LİSANS BURSU

Başvuru için son tarih: 1 Mart 2023, Saat 23:59

Genel Bilgiler

TEV FIAT-TOFAŞ Burs Fonu’ndan 2009’dan beri, İtalya’daki “Politecnico”larda aşağıda belirtilen alanlarda yüksek lisans bursları verilmektedir.

Detaylı Bilgiler ve Başvuru Koşulları

·       Burs kapsamına giren alanlar: Makine, Endüstri, Elektrik, Elektronik, Otomotiv, Uçak, İşletme Mühendisliği.

·       Burs kapsamına giren üniversiteler: Politecnico di Milano, Politecnico di Torino, Università di Roma, Università di Bologna, Università di Firenze, Università di Pisa, Università di Torino, Università di Milano, Università degli Studi di Padova, Università di Salerno, Università di Genova.

·       Burslar 2023-2024 Güz Dönemi’nde İtalya’da öğrenime başlayacak adaylara yöneliktir, öğrenimine yurt dışında başlamış adaylar başvuru yapamaz. 

·       Burs süresi: Öğrenim süresine göre ortalama 2 yıl (akademik yıl olarak 21 ay).

·       Kontenjan ve burs miktarı: Her yıl 2 yeni bursiyer seçilir. Burs miktarı 26.335 Avro’dur.

·       Bursiyerlerin öğrenimleri bittikten sonra Türkiye’ye dönmeleri ve FIAT TOFAŞ’ta öğrenim süresi kadar çalışmaları beklenir *Detaylar aşağıdadır.

ADAYLARDA ARANAN NİTELİKLER

 • T.C. vatandaşı ve 1 Ocak itibarıyla 35 yaş altında olmak,
 • T.C. sınırları içinde eğitim veren YÖK’e bağlı üniversitelerden lisans derecesi,
 • 4.0 üzerinden 3.0 veya 100 üzerinden 76.5 minimum not ortalaması,
 • İngilizce dil yeterliliği (TOEFL IBT: 79-93, IELTS Academic: 6.5, TOEIC: 800, PTE Academic: 58-63)

BAŞVURU EVRAKI

 1. TEV başvuru formu http://yurtdisi.tev.org.tr/ *Lütfen doldurduktan sonra çıktı alarak tüm gerekli alanları imzalayın, fotoğrafınızı da ekleyerek tarayın, PDF formatında yükleyin,
 2. Varsa, kabul belgesi *Henüz yoksa lütfen mülakat tarihine kadar TEV’e e-posta ile iletin, eğer mülakata kadar kabul belgeniz elinize geçmediyse bizi e-posta yoluyla haberdar edin,
 3. İki öğretim üyesinden yeni tarihli İngilizce referans mektupları *Siz yükleyebilirsiniz veya hocalarınız recletter@tev.org.tr adresine konu kısmına “öğrenci adı-soyadı, başvurduğu burs programının adı” belirterek gönderebilir,
 4. Özgeçmiş *İngilizce, bir sayfa,
 5. İngilizce transkript,
 6. Mezunlar için üniversiteden alınmış diploma veya ilişik kesme belgesi,
 7. TOEFL IBT, IELTS Academic, PTE Academic, GRE, GMAT sonuç belgeleri,
 8. e-Devlet’ten aile vukuatlı nüfus kaydı ve adayın TC kimlik kartının taranmış görüntüsü,
 9. Ailenin gelir durumunu gösteren e-Devlet belgeleri *Çalışan veya emekli ebeveyne ait “Tüm SGK Hizmet Dökümü”, çalışmayan ebeveyne ait “4A, 4B, 4C Kaydı Yoktur” belgesi, ebeveyne ait “Tapu Bilgileri Sorgulama” ve ebeveyne ait “Adıma Tescilli Araç Sorgulama” sonuç ekranı görüntüsü,
 10. Adayın yurt dışındaki çalışma alanlarını ve nedenlerini açıklayan yazılar *Yazılarla ilgili açıklama için: https://www.tev.org.tr/uploads/files/2022-2023-ESSAYS-FOR-SCHOLARSHIP-APPLICATION-TEV-rev_241f3_01122022_134435.pdf Lütfen PDF formatında, İngilizce hazırlayın ve belirtilen kelime sınırını aşmayın.

Lisans öğrenimini %100 İngilizce aldıysanız ayrıca dil yeterlilik belgesi sunmanıza gerek olmayabilir *Bunu başvurduğunuz okulun da kabul etmesi şarttır.

Lütfen başvuru evrakını belirtilen formatta ve eksiksiz yüklediğinizden emin olun.

TEV sizinle tüm yazışmaları e-posta yoluyla yapacaktır ve bilgileri bu yolla iletecektir. Başvuru formunu doldururken her zaman kullandığınız e-posta adresinizi doğru vermelisiniz (e-posta adresiniz @edu.tr uzantılı olmamalıdır).

Not: İtalya’daki okulların yıllık yaklaşık 500-2.500 Avro arası bir ücreti olabiliyor ancak birçok öğrenci bunu ödemez. Bunun için uluslararası öğrenciler ailelerinin maaş dökümü ve gelir durumlarını bildiren belgelerle birlikte bir devlet kurumuna (EDISU Piedmonte) başvurup gelir testi yaptırabilirler (ISEE Certificate). Gelir testi sonucuna göre okul ücretin belli bir yüzdesini öder veya kendilerinden hiçbir ücret talep edilmez.

MÜLAKAT VE SONRASI

●       Başvuru dosyasının değerlendirilmesinden sonra mülakata girmeye hak kazanan ve elenen adaylara e-posta gönderilir.

●       Bağımsız akademik komisyonlar tarafından gerçekleştirilen mülakat, çevrimiçi ve İngilizce yapılır; gün ve saat katılımcılara e-posta ile bildirilir.

●       Bursiyerler TEV’e taahhütname ve kefaletname vermeyi, öğrenimlerini tamamladıktan sonra taahhütnamede belirtilen şartlarda yurda dönmeyi kabul ederler. Bursiyerlerin yüksek lisansı tamamladıklarında TEV’e mezuniyet belgelerini göndermeleri beklenir.

●       Burs koşulları gereğince bursiyerler yüksek lisans öğrenimlerini normal süresi içerisinde tamamlayıp öncelikli olarak TOFAŞ A.Ş.’nin uygun olan pozisyonlarında, uygun pozisyon olmaması durumunda Koç Grubu şirketleri veya FIAT Automobiles SpA (FGA) bünyesinde TOFAŞ’ın uygun göreceği bir şirkette bursiyer tarafından da kabul edilecek bir pozisyonda (aylık ücret, mesai gün ve saatleri, vs. alacak şekilde) yüksek lisans süresi kadar çalışacaklardır. Bu şartları yerine getirmeyenler, başarısız olanlar, öğrenimini izinsiz bırakanlar ya da kurallara karşı gelip ceza alanlar bursu TEV-FIAT-TOFAŞ Burs Fonu’na ödeme tarihinden itibaren işleyen faiziyle birlikte nakden ve bir defada derhal iade edecektir.

Son başvuru tarihi: 1 Mart 2023

Çevrimiçi Başvuru Formu ve Evrak Yükleme: http://yurtdisi.tev.org.tr/