TEV - Burslar - Yurt Dışı Burs Başvuruları

Yurt Dışı Burs Başvuruları

TEV-Japonya bursları


TEV-JAPONYA YÜKSEK LİSANS BURSU

BAŞVURULAR 14 OCAK 2022'DE SONA ERMİŞTİR. MÜLAKAT TARİHİ HENÜZ KESİNLEŞMEMİŞ OLUP NİSAN-MAYIS AYLARINDA ÇEVRİMİÇİ YAPILMASI ÖNGÖRÜLMEKTEDİR. MÜLAKATA DAVET EDİLEN VE ELENEN ADAYLARA E-POSTA İLE BİLGİ VERİLECEKTİR. 

Genel Bilgiler

TEV ve Uluslararası Japon Üniversitesi (IUJ) 2022-2023 akademik yılı için aşağıda belirtilen koşullarda TEV yoluyla başvuracak adaylara IUJ’de Uluslararası İlişkiler ve Uluslararası Yönetim (MBA) alanlarında okuyanlara yüksek lisans öğrenimi boyunca burs verilecektir. Başvuru için son tarih: 14 Ocak 2022.

Başvuru Formu için tıklayınız.

Detaylı Bilgiler ve Başvuru Koşulları

IUJ için detay ve faydalı bilgiler: https://www.iuj.ac.jp/admission/PDF/2020/IUJBrochure_E.PDF

Adaylar acilen IUJ başvuru sayfasını gözden geçirmeli ve başvuru işlemlerine başlamalıdır.

IUJ 2020 Başvuru ve detaylar için: https://www.iuj.ac.jp/admission/request/

TEV-Japonya bursu, IUJ’de, 2 yıllık MBA programı için Japon hükûmeti aracılığıyla verilen bir burstur. TEV öğrenci seçimini yapar ve bursiyerlerin Japonya’ya gidiş-dönüş uçak biletini karşılar, diğer tüm masraflar Japon hükûmeti tarafından karşılanır.

Adayların son başvuru tarihi olan 14 Ocak 2022’ye kadar GMAT sonucunu almaları ve TEV’e göndermeleri gerekir.

 

GEREKLİ EK BİLGİLER

 1. Başarılı IUJ adayları, yüksek sıralarda, IUJ’nin Uluslararası İşletme Okulu’nun 2 yıllık MBA programlarından birine, 2022 Eylül ayında kayıt olacaktır,
 2. MEXT’in belirlenmiş listesinde yer alan ülkeden olmak gerekir,
 3. Japonya öğrenci hizmetleriyle ilgili aşağıdaki linkten bilgi alınabilir:
  https://www.jasso.go.jp/en/
 4. Bursiyerler IUJ’de öğrenimlerine devam ettiği ve öğrenci vizesine sahip olduğu sürece, IUJ tarafından desteklenecektir,
 5. 01.01.1991 veya sonrasında doğan adaylar başvuru yapabilir,
 6. Geçmişte hiçbir MEXT bursu almamış olmak şartı aranır,
 7. Şubat ayının 2. yarısı boyunca IUJ fakültesi ile SKYPE görüşmesi yapılabilir.
 8. Kabul Ücreti: Başarılı başvuru sahipleri, başarılı adaylar, belirlenen son tarihe kadar toplam 300.000 yen kabul ücretinin 50.000 yenini ödemekle yükümlüdür. 50.000 Yen IUJ'ye kaydolduktan sonra kendilerine geri ödenecektir.
 9. Öğrenim ücreti (Tuition) muafiyeti vardır.
 10. Aylık burs miktarı 144,000 Yen (Değişebilir).
 11. Burs alan kişi herhangi bir ay içerisinde 3 haftadan fazla bir süre için Japonya dışındaysa, bursu askıya alınacaktır.
 12. Türkiye ile Japonya arasında gidiş-dönüş uçak bileti burs kapsamındadır.
 13. Öğrenim süresi: Eylül 2022 - Haziran 2024
 14. Bursu kazanan öğrenciler IUJ’den sonra daha fazla araştırma yapmak amacıyla burs uzatma başvurusunda bulunamaz.

 

İŞLEMLER 

IUJ bu burs için nasıl başvuracağınız konusunda ayrıntılı talimatlar gönderecektir. IUJ MEXT’e aday gösterme işlemini yapacaktır. Prosedür şunları içerir:

1. MEXT için özel bir başvuru formu,

2. Adaylar MEXT formatındaki araştırma planını sunmalı, planın içeriği IUJ'ye sunulan içerikle aynı olmalı,

3. IUJ başvuru sürecinde benzer şekilde gerekli olan çeşitli belgeler.

Belgeleri hazırlamak ve kampüse geri göndermek için adayların sadece 10 günü olacak. Bu nedenle adayların tüm IUJ başvuru materyallerinin kopyalarını ellerinde bulundurmaları gerekir . Nihai karar MEXT tarafından Haziran 2022'de ilan edilecektir.

Bilgi ve başvuru için: Ms Gretchen Shinoda gretchen@iuj.ac.jp https://www.iuj.ac.jp/admis/scholarship/

IUJ çevrimiçi başvuru için: https://www.iuj.ac.jp/admis/

IUJ 2022 Burs başvuruları için: https://www.iuj.ac.jp/admission/PDF/2022/Sch_Instructions_M_E.PDF

Japonya’da eğitimle ilgili detay bilgi için: https://www.tr.emb-japan.go.jp/itpr_tr/00_000107.html

 

TEV-IUJ, Japonya’da Yüksek Lisans ve Kolay Başvuru 

 • IUJ İngilizce yüksek lisans eğitimi sunar (Japonca bilmeye gerek yoktur),
 • IUJ okul ve yaşam bursu sunar ve TEV aracılığı ile başvuru yapanlara ayrıcalık tanır yardımcı olur,
 • Adaylar IUJ’den Bayan Gretchen Shinoda ile temasa geçip kayıt, burs ve kalacak yer konularda bilgi alabilirler: gretchen@iuj.ac.jp ve oacs-stf@iuj.ac.jp 
 • IUJ, Japonya ve Uzakdoğu’nun en iyi üniversitelerinden biridir,
 • Mezuniyetten sonra iş bulma oranı %100’dür. Japonya’da veya başka ülkelerde iş bulma imkânı sağlar.
 • Japon kültürünü tanıma ve ayrıca Japonca öğrenme fırsatı verir.

Doğru ve eksiksiz başvurular için aşağıdaki bilgilerin dikkatle okunması gereklidir:

 • IUJ’de başvuru süreci Ekim ayında başlar ve aşağıda verilen tablodaki gibi devam eder; bu nedenle başvuru süresi içinde işlemleri tamamlamak gerekir. Çevrimiçi başvurular Eylül ayından itibaren başlar ve bölümlere göre farklılık gösterir. https://www.iuj.ac.jp/admission/request/ linkinden adaylar dikkatle başvuru yapmalıdırlar.
 • Adaylar mümkün olduğu kadar erken çevrimiçi başvuru formunu doldurmalıdırlar: https://www.iuj.ac.jp/admis/çevrimiçi/
 • Adaylar bu linkten www.iuj.ac.jp/admis/scholarship/ IUJ'deki burslar hakkında tüm detay bilgileri alabilirler. Linkteki bilgilerin detaylı incelenmesi ve başvuruların zamanında yapılması gerekir.
 • Adayların başvuracakları bölüm, burs imkânları ve kabul ofisine sunması gereken belgeleri için acilen işlemlere başlamaları ve açıklama yazımızı dikkatle okumaları gerekir.
 • Yabancı dil sınav sonucu hakkındaki bilgiler de aşağıda mevcuttur. Adayların dil sınavı sonucunu vermekte geç kalmamaları için öncelikle tarihleri kontrol etmeleri gerekir.
 • TEV, başvuran ve mülakattan sonra uygun görülen adaylara sadece yol ücreti verir. Diğer burs ihtiyaçları IUJ tarafından karşılanır.
 •  

GİDERLER 

Application Fee (Uluslararası öğrenciler): 5,000 Yen (Yaklaşık 50 $)

School Expenses Admission Fee: 300,000 Yen Tuition (Yaklaşık 3,000 $)

GSIR: Yılda 2,200,000 Yen IRP, IDP, PMPP, JGDP (2 yıllık programlar) (Yaklaşık 22,000 $)

GSIM: Yılda 2,200,000 Yen MBA, JGDP (2 yıllık programlar) (Yaklaşık 22,000 $)

3,400,000 yen MBA (1 yıllık program) (Yaklaşık 34,000 $)

Monthly Dormitory Fees (LAN dâhil): 39,000 Yen (Tek kişilik oda) (Yaklaşık 390 $) veya
53,000 yen (Evli öğrenciler için daire) (Yaklaşık 530 $)
 
Monthly Living Expenses (Yaklaşık miktar): 5,000 yen Utilities (Yaklaşık 50 $),
 
30,000 Yen Yemekler (Yaklaşık 300 $)
 
Educational Materials (Yaklaşık miktar): GSIR: 30,000 Yen yıllık (Yaklaşık 300 $) GSIM: 90,000 Yen yıllık (Yaklaşık 900 $)
 
 
DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
 • Adaylar burs şartlarımız dâhilinde; TEV aracılığı ile IUJ’ye başvuru edebilirler. TEV aracılığı ile başvuru yapanlara IUJ burslar, kayıt ve kalacak yer konusunda yardımcı olacaktır.
 • Adaylar, IUJ’deki yukarıda linki verilen burslara başvurmalıdır. IUJ tarafından uygun görüldüğünde ve bu burslardan imkân bulabildiklerinde TEV kendilerine gidiş dönüş yol ücreti imkânı saylayabilecektir.
 • Adaylar, TEV web sitesinden ulaşabilecekleri TEV-IUJ başvuru formunu doldurup İngilizce Özgeçmiş’leriyle birlikte IUJ’ye başvurulara başlamadan önce TEV’e vermek zorundadır.
 • IUJ yalnızca TEV aracılığı ile başvuru yapan uygun adaylara, kayıt, başvuru ücreti, kalacak yer desteği ve IUJ’de mevcut birçok burs için kendilerine bilgi ve destek sağlayıp en uygun burs veya burslardan yararlanma şanslarını yükseltecektir.
 • Adaylar başvuru süresi içinde IUJ ye yaptıkları başvuruları eksiksiz tamamlamak ve eksik belge bırakmadan istenilenleri karşı tarafa sağlamak zorundadır, böylelikle burs imkânlarından faydalanabilirler.
 • Japonca dil bilgisine sahip olmak kabul ve burs almada öncelik ve avantajlar sağlar. Bu nedenle adaylara Türkiye’deki kendilerine yakın olan Japonya Büyükelçiliği ya da Konsoloslukları ile temasa geçip bir süre de olsa Japonca dil kursuna devam edip edemeyeceklerini sormalarını öneriyoruz. Japonya’da yüksek lisans yapmak istediklerini söylemeleri iyi olur, belki faydalanılabilecek ekstra imkânlar olabilir.
 • Adaylar www.iuj.ac.jp web sitesinden gerekli bilgilere ulaşabilirler. IUJ Öğrenci ofisinden Bayan Gretchen Shinoda ile temasa geçip kayıt, burs ve kalacak yer konularda bilgi alabilirler:

Ms Gretchen Shinoda

gretchen@iuj.ac.jp  ayrıca oacs-stf@iuj.ac.jp Tüm programlar

admgsim@iuj.ac.jp Sadece İşletme programı

International University of Japan, Office of Student Services, Career Services/Alumni Relations

025 779 14 38

Adayların IUJ web sitesine girip 2022-2023 dönemi için bölüm başvuru tarihleri ile burs imkânlarına bir an önce bakmaları ve takip etmeleri gereklidir. Yararlı olacak bazı bilgiler aşağıda verilmiştir.

IUJ Başvuru süreçleri hakkında bilgi için: http://www.iuj.ac.jp/admis/process/

ADAYLARDA ARANAN NİTELİKLER

 • TC vatandaşı olmak ve 30 yaşından büyük olmamak (01.01.1991 ve sonrası doğumlular başvurabilir),
 • Türkiye sınırları içinde eğitim veren YÖK’e bağlı üniversitelerin son sınıflarında yukarıda belirtilen dallarda öğrenim görmek veya mezun olmak,
 • Yükseköğrenim süresince alınan genel not ortalamasının 4 üzerinden en az 3 olması,
 • Master programının gerektirdiği dili (İngilizce) öğrenimini sürdürebilecek düzeyde bilmek (Priority will be given in the admissions process to applicants who have at least the following English scores: TOEFL: Paper-based exam 550 Internet-based exam 80 IELTS: 6.5 TOEIC: 800).

BAŞVURU EVRAKI

Bu belgeler TEV’in sistemine PDF formatında yüklenmelidir. Aday IUJ’ye başvuru yaptığında aynı belgelerin ayrıca IUJ’ye başvuru süresi içinde vermesi gereklidir.

Aday IUJ’ye başvurmadan önce acilen TEV’e iletilmesi gerekenler:

TEV adayla tüm yazışmaları e-posta yoluyla yapacaktır ve bilgileri bu yolla iletecektir. Aday TEV’in çevrimiçi başvuru formunu doldururken kullandığı e-posta adresini doğru vermeli ve sürekli kullanmalıdır. Değişiklik olduğunda da TEV’e acilen yazılı bildirmelidir (yurtdisiburs@tev.org.tr)

 
 1. TEV çevrimiçi başvuru formunun (http://yurtdisi.tev.org.tr/)  doldurulması zorunludur. Aday formu doldurduktan sonra formun çıktısını alarak tüm gerekli alanları imzaladıktan sonra tarayarak diğer belgelerle birlikte PDF formatında TEV’in sistemine yükleyecektir, 
 2. Güncel İngilizce transkript (mezunlar diploma örneğini de yüklemelidir),
 3. Güncel İngilizce özgeçmiş,
 4. Aile nüfus kaydı ile adayın TC kimlik kartı fotoğrafı,
 5. Bir adet vesikalık fotoğraf,
 6. Adayın ailesine ait gelir durumunu gösteren belgeler (ebeveyn maaş bordrosu, ebeveyn gelir ve emlak vergi beyannameleri, ebeveyn tapu ve araç kaydı vb).
  • Başvuru dosyası yukarıdaki tüm belgeleri kapsamalıdır.
  • Belgelerini PDF formatında TEV’in sistemine yüklenmek zorundadır.
  • ÖNEMLİ: Eksik PDF yükleme ve başvuru formunun imzasız olması durumunda başvuru kabul edilmez.
 7. Yabancı dil sınav sonucu için dikkat edilmesi gerekenler

IUJ adaylardan yabancı dil skoru ister. Adaylar TOEFL, IELTS veya TOEIC sınavlarından birini verebilirler. Aday bu konuyla ilgili bilgiye IUJ sayfasından ulaşabilir.

*Even if they study for 4 years at Undergraduate school in English, they must submit a TOEFL score because Turkey is not on our list of except countries, and there is no plan to change that policy. If you can help them understand that we would be grateful. Our exemption policy is on the FAQ page at http://www.iuj.ac.jp/faq/faq_lisTCfm?Category=30&Language=e

IUJ’de temasa geçilecek kişi: Ms. Gretchen Shinoda gretchen@iuj.ac.jp

IUJ’de Yüksek Lisans Alanları

IUJ’de 2 Enstitü vardır; 

1- Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (GSIR) 3 master programında 5 derece sunmaktadır: 

 • Uluslararası İlişkiler Programı (IRP - Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisans ve Uluslararası Barış yüksek lisans ile)
 • Uluslararası Kalkınma Programı (IDP - Ekonomi Uluslararası Kalkınma ve yüksek lisans alanında yüksek lisans ile)
 • Kamu Yönetimi ve Politika Analizi Programı (PMPP - Kamu Yönetimi alanında yüksek lisans)

2- Uluslararası Yönetim Enstitüsü (GSim) 3 yüksek lisans programı sunmaktadır:

 • 2 yıllık MBA (normal program)
 • 1 yıllık MBA ve
 • E-iş Yönetimi o Yüksek Lisans (1 yıllık bir program)

* 5 yıllık iş deneyimi MBA için gereklidir.

Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (GSIR) ve Uluslararası Yönetim Enstitüsü (GSim): IUJ iki enstitüler altında çeşitli alanlarda yüksek lisans derecelerine yol açan çok beğenilen yüksek lisans programları sunmaktadır.

Uluslararası İlişkiler Enstitüsü

GSIR-Kamu sektöründe küresel konuları ele alan Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (GSIR), 21. yüzyılda küresel liderler geliştirmek için 1982 yılında kurulmuştur. GSIR şimdi beş adet iki yıllık Yüksek Lisans programı sunmaktadır.

1. Uluslararası İlişkiler Programı (IRP)

*MA Uluslararası İlişkiler 
 
Siyaset, ekonomi ve birincil toplumsal eğilimleri derin ve çok disiplinli anlayışı ile hem de kültürel ve tarihi, bugünün küresel toplumun çeşitli alanlarında etkin bir küresel liderler yetiştirmek için tasarlanmıştır.
 
2. MA Uluslararası Barış Araştırmaları
 
Silahlı çatışma ve barış, yoksulluğun azaltılması ve kalkınma, çevre bilimi ve sürdürülebilir kalkınma, cinsiyet ayrımcılığı ile ilgili küresel konuları ele alır.
 
3. Uluslararası Kalkınma Programı (IDP)
 
Uluslararası Kalkınma MA
 
Huzurlu ve çevre dostu, yoksullaşan uluslararası topluma doğru tam uzmanlık, pratik beceri ve bilimsel teoriler ile donatılmış kalkınma konularını ele alır.
 
4. MA Ekonomi
 
Çağdaş makroekonomik konularda kapsamlı bir anlayış ile öğrencileri donatmak ve onları sürdürülebilir ekonomik büyüme ve gelişimine yardımcı olmaktır.
 
5. Kamu Yönetimi ve Politika Analizi (PMPP
 
Kamu Yönetimi Yüksek Lisans
 
Kamu Yönetimi ve Politika Analizi Programı, çevre yönetimi, sağlık alanlarında politikalar uygulamak, yönetmek ve değerlendirmek, ihtiyaçlarını karşılamak, eğitim, ulusal ve bölgesel kalkınma üzerine tasarlanmıştır.
 
Uluslararası Yönetim Bilimleri Fakültesi
GSIM - Özel sektörde küresel konuları ele alan Uluslararası Yönetim (GSIM) Enstitüsü Japonya'da ilk ABD tarzı iş okulu (2 yıllık MBA programı) olarak 1988 yılında eğitime başladı. Günümüz iş ihtiyaçlarına yönelik olarak, bir yıllık e-İş Yönetimi Programı ise 2001’de eklendi ve başladı.
 
MBA Programı
15. Master of Business Administration IUJ

MBA, Temel Finans da dahil olmak üzere, Pazarlama, Ürün Geliştirme Yönetimi, BT ve İnsan Kaynakları Yönetimi kapsayan multidisipliner eğitimler sunuyor.

*E-İş Yönetimi Programı (E-Biz), E-Master İşletme
 
E-İşletme Yönetimi Programı teknolojisi ile değer katmak için yöneticileri yetiştiren bir yıllık yüksek lisans programıdır. Öğrenciler MBA dersleri de dahil olmak üzere ilgili dersleri seçebilir.
 
Başvuru süreçleri hakkında: http://www.iuj.ac.jp/admis/process/
 
Kabul İşlemleri (Aşağıdaki bilgiler için: www.IUJ.ac.JP/admis ya da www.iuj.ac.jp)
 
IUJ tüm yüksek lisans düzeyinde lisans programları (İngilizce öğretilen) uygulamasıyla dünyanın her yerinden farklı geçmişlere sahip nitelikli öğrencileri ağırlıyor. Nitelikli öğrenciler için burslar mevcuttur ve IUJ başvuru sürecinin sonunda belirlenir.
 
 
ÇEVRİMİÇİ BAŞVURU
 
Okulun her kabul döneminde alınır. Ayrıntılar için (IUJ) web sitesini ziyaret edilebilir: 
 
Çevrimiçi başvuruya başlamadan önce kabul kuralları dikkatle okunmalıdır. 
 
Not: Kabul kuralları genellikle her yıl Eylül ayında güncellenir.
 
 
JAPON BURSLARI BAŞVURU REHBERİ
 
Burslar için başvurmak isteyen adaylar, çevrimiçi başvuruya başlamadan önce burs uygunluk durumunu okumalıdır. Burslar için başvurular çevrimiçi başvurunun bir parçasıdır.
 
Not: Burs Rehberi her yıl Eylül ayında güncellenir.
 
Belli Programlar ve Dünya Bankası Programı Öğrencileri Seçim İçin Başvuru Belgeleri
 
Uygulamalar belirlenen süre içinde görülebilir. Örnek olarak bir önceki başvuru süresi için bilgilere ulaşılabilir. IUJ’nin web sitesi üzerinden kabul belgeleri indirilebilir. E-posta ile IUJ broşür, Kabul ve Burs Rehberi’nin gönderilmesi için IUJ’nin web sitesine kayıt olunması gerekir.
 
Kabul Sonucu
 
Başvuru çevrimiçi uygulandığı takdirde IUJ web sitesi aracılığıyla uygulama sonuçları kontrol edilebilir.
 
 
GEREKLİ BİLGİLER (www.iuj.ac.jp)

Burs imkânları için bilgi/Scholarship Info.: IUJ is pleased to offer our successful applicants a variety of scholarship support to attend our 7 degree programs. Matches are made on a competitive basis, at the time Admissions, and based on the objectives of our various partner organizations, companies and foundations. IUJ would like to take this opportunity to extend our gratitude to our scholarship providers to make it possible for some many diverse and talented people to study at IUJ. For full details on each, please click on the PDF file: (http://www.iuj.ac.jp/admission/PDF/2016/Sch_Instructions_M_E.PDF)

IUJ SCHOLARSHIP GUIDELINES FOR NON-JAPANESE APPLICANTS

Non-Japanese IUJ applicants who do not have sufficient funds can apply for scholarship(s) at the time of application to IUJ academic programs. Please read the information carefully and apply for appropriate scholarship(s). Scholarship information is subject to change.

If you would like to apply for the scholarship, read the IUJ Scholarship Guidelines as linked above.

In Phase 2 of the Online Application, you will find a Scholarship application to fill in.

Complete and submit the Scholarship application by the Admissions Deadline. 

The Admissions Committee considered scholarship awards along with the Admissions decisions.

Note to those from Turkey: Successful applicants may contact TEV for scholarship support covering round trip airfare between Japan and Turkey to attend IUJ. 

Başvuru Formu için tıklayınız.