TEV - Burslar - Yurt Dışı Burs Başvuruları

Yurt Dışı Burs Başvuruları

TEV-DAAD Almanya bursları


*Her aday tek bir burs programına başvurabilir. 

TEV-DAAD (DEUTSCHER AKADEMISCHER AUSTAUSCHDIENST) ALMANYA YÜKSEK LİSANS BURSU

TEV başvuru formuna ve belge yükleme alanına, sayfanın en altındaki linkten ulaşabilirsiniz.

Son başvuru tarihi 5 Şubat 2024, 17:00 olarak güncellenmiştir.

Başvuru kapandıktan sonra portala giriş yapılamayacak ve e-posta ile gönderilen belgeler kabul edilmeyecektir.

GENEL BİLGİLER

Türk Eğitim Vakfı (TEV) ve Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD), 1998’den beri birlikte Almanya’da çeşitli alanlarda yüksek lisans bursu vermektedir.

 

DETAYLI BİLGİLER VE BAŞVURU KOŞULLARI

 • Burs kapsamına giren alanlar: Performans sanatları hariç bütün alanlar.
 • Başvurmayı düşündüğünüz programları belirtmek için aşağıdaki formdan yararlanabilirsiniz:

https://static.daad.de/media/daad_de/word-excel-nicht-barrierefrei/in-deutschland-studieren-forschen-lehren/a206b_studiengangsinfo-information_about_the_study_programme.docx

 • Almanya’daki devlet üniversiteleri ile devlet tarafından akredite üniversitelere başvuru yapabilirsiniz. Eğer başvurduğunuz program ücretli ise bu (Tuition Fee) burs kapsamında değildir.
 • Almanya’da yüksek lisans ile ilgili bilgi için: www.daad.de/de/ ve www.daad-turkiye.org
 • Kontenjan ve burs miktarı: Her yıl 45 yeni bursiyer seçilir. Burs miktarı 2 yıl için ortalama 25.000 Avro’dur, bu miktarın %50’si karşılıksız olarak DAAD, %50’si geri ödemeli olarak TEV tarafından verilir. Bursiyerler yüksek lisansı -veya eğer doktora yapacaklarsa doktorayı- bitirdikten 2 yıl sonrasından itibaren, yalnızca TEV tarafından kendilerine ödenen miktarı 6-12-24-36 aylık taksitlerle geri ödemekle yükümlüdür.
 • Burs süresi: Bölümlerin öğrenim sürelerine göre (MBA, MSc, MA, MPhil) 9-24 ay.
 • Burstan faydalanabilmek için 2024 Güz Dönemi’nde (Wintersemester) Almanya’da öğrenime başlamak gerekir. Almanya’da bir yüksek lisans programına başvurmak ve kabul edilmek adayın sorumluluğundadır. Bursa başvurduğunuz sırada kabul almış olmanız gerekmez ancak başvuru ve bursiyer seçim süreci boyunca kabul mektuplarınızı yurtdisiburs@tev org.tr adresine göndermeniz beklenir.

 

ADAYLARDA ARANAN NİTELİKLER

 • T.C. vatandaşı ve 1 Ocak itibarıyla 35 yaş altında olmak,
 • T.C. sınırları içinde eğitim veren YÖK’e bağlı üniversitelerden lisans derecesi,
 • 4.0 üzerinden 3.0 veya 100 üzerinden 76.5 minimum not ortalaması,
 • İngilizce (TOEFL IBT: 79-93, IELTS Academic: 6.5, TOEIC: 800, PTE Academic: 58-63) veya Almanca* dil yeterliliği. 

 

BAŞVURU EVRAKI

*Lütfen başvuru evrakını belirtilen formatta ve eksiksiz yüklediğinizden emin olun. Henüz mezun değilseniz diploma ve kabul mektubu dışında aşağıdaki bütün belgelerin son başvuru tarihine kadar TEV'in sistemine yüklenmesi zorunludur. Dil yeterlilik belgesi ve referans mektupları da dâhil olmak üzere, başvuru kapandıktan sonra e-posta yoluyla gönderilecek belgeler kabul edilmeyecektir.

 1. TEV başvuru formu: Başvuru açıldığında en aşağıdaki linkten forma ve belge yükleme alanına ulaşabileceksiniz.
 2. DAAD başvuru formu: Başvuru açıldığında en aşağıdaki linkten forma ve belge yükleme alanına ulaşabileceksiniz.
 3. Varsa, kabul belgeleri *Henüz yoksa lütfen mülakat tarihine veya en geç Ağustos 2024 sonuna kadar TEV’e e-posta ile iletin,
 4. Özgeçmiş *İngilizce, bir sayfa,
 5. İngilizce transkript,
 6. Mezunlar için diploma veya mezuniyet belgesi,
 7. Adayı tanıyan iki öğretim üyesinden alınmış iki adet İngilizce veya Almanca referans mektubu *Başvuru formunu doldurduktan sonra yönlendirileceğiniz burs programı seçme ve belge yükleme alanında referans mektuplarına ayrılan bölüme hocalarınızdan aldığınız mektupları siz yükleyebilirsiniz veya hocalarınızın iletişim bilgilerini girdiğinizde onlara gönderilecek e-posta yoluyla hocalarınız referans mektuplarını doğrudan TEV'in sistemine yükleyebilir.
 8. TOEFL IBT, IELTS Academic, PTE Academic, veya Almanca* dil yeterlilik belgesi, GRE, GMAT sonuç belgeleri *Lütfen başvuracağınız programın hangi belgeyi kabul ettiğini öğrenin. Almanca programlar için aşağıdaki açıklamaları lütfen okuyun.
 9. e-Devlet’ten aile vukuatlı nüfus kaydı ve adayın TC kimlik kartının görüntüsü,
 10. Ailenin gelir durumunu gösteren e-Devlet belgeleri *Çalışan veya emekli ebeveyne ait “Tüm SGK Hizmet Dökümü”, çalışmayan ebeveyne ait “4A, 4B, 4C Kaydı Yoktur” belgesi, ebeveyne ait “Tapu Bilgileri Sorgulama” sonuç ekranı görüntüsü. Her alana tek bir belge yüklenebildiğinden, lütfen anne-babanız çalışıyor, emekli veya çalışmıyor ise bunu gösteren belgeleri birleştirip tek bir belge olarak yükleyin. Bu belgeyi bu konudaki zorunlu alanların hepsine yükleyebilirsiniz. Ayrıca, lütfen anne ve babanıza ait tapu bilgilerini sorguladığınızda ilk çıkan liste ekranlarının görüntülerini birleştirip tek bir belge olarak yükleyin, hisse ve detay bilgilerini yüklemenize gerek yoktur.

*Lisans öğreniminizi %100 İngilizce veya %100 Almanca aldıysanız ayrıca dil yeterlilik belgesi sunmanıza gerek olmayabilir *Bunu başvurduğunuz okulların da kabul etmesi şarttır.

*TEV sizinle tüm yazışmaları e-posta yoluyla yapacaktır ve bilgileri bu yolla iletecektir. Başvuru formunu doldururken her zaman kullandığınız e-posta adresinizi doğru vermelisiniz (e-posta adresiniz @edu.tr uzantılı olmamalıdır).

Almanca Dil Yeterliliği:

 • Almanya’daki Almanca programlara başvuru sırasında Abitur, DSD 2, TestDaf (TDN 4-5), DSH 2-3, Goethe Zertifikat C2, Telc Deutsch C1, ÖSD C2 veya Feststellungsprüfung eines Studienkollegs belgelerinden biri Almanca dil yeterlilik belgesi olarak kabul edilmektedir. Konuyla ilgili bilgi için bkz. https://www.kmk.org/themen/deutsches-sprachdiplom-dsd/deutsche-sprachkenntnisse-fuer-den-hochschulzugang.html
 • Goethe ve Telc sınav sertifikalarına dair özel not: Almanya’da Almanca bir yüksek lisans programında eğitim almak üzere TEV-DAAD Ortak Bursuna başvuruyorsanız, Goethe B2-C1 veya Telc B2 sınav sertifikalarından birini burs başvurunuzda kullanabilirsiniz. Fakat bursa hak kazanılırsa başvurulacak yüksek lisans programının istediği şartları yerine getirmek tamamen başvuran adayın sorumluluğundadır. Elinizdeki Almanca dil yeterlilik belgenizin Almanya’da başvuracağınız yüksek lisans programı tarafından kabul edilmemesinden DAAD veya TEV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Bu yüzden öncelikle başvurmak istediğiniz yüksek lisans programının başvuru şartlarını iyice öğrenmenizi tavsiye ediyoruz.
 • İngilizce bir yüksek lisans programında eğitim almak üzere TEV-DAAD Ortak Bursuna başvuruyorsanız, mevcut Almanca seviyenizi de burs başvurunuza eklemek istediğiniz takdirde, randevu alarak DAAD Istanbul Danışma Merkezinde ücretsiz Onset Almanca sınavına girebilirsiniz. Bunun haricinde Onset Almanca sınav sonucu burs başvurusunda kullanılamaz.

BAŞVURU VE DEĞERLENDİRME SÜRECİ

 • Başvurusunu eksiksiz tamamlayan adayların dosyaları ilgili alanlarda bağımsız öğretim üyelerinden oluşan komisyonlara gönderilir; dosya değerlendirilmesinden sonra mülakata girmeye hak kazanan ve elenen adaylara e-posta gönderilir.
 • Bağımsız akademik komisyonlar tarafından gerçekleştirilen bu yıl 6-7-8 Mayıs'ta TEV’in İstanbul’daki genel merkezinde yüz yüze, İngilizce yapılacaktır; gün ve saat katılımcılara e-posta ile bildirilir. Mülakata katılacak adayların seyahat ve barınma masrafları kendilerine aittir.
 • Mülakat sonucu asil ve yedek adaylar belirlenir. Asil adaylar arasında burs hakkından vazgeçenler olduğunda sırayla yedek listede ilerlenir.
 • Burs almaya hak kazananların Ağustos sonuna kadar kabul mektuplarını TEV’e iletmesi beklenir *Kabul mektubunuz Ağustos sonuna kadar elinize geçmezse lütfen TEV’e e-posta ile bilgi verin.
 • Burs ödemeleri bursiyerler Almanya’ya gittikten sonra iki kurum adına DAAD tarafından aylık olarak yapılır. Burs, yaşam giderini, gidiş-dönüş yol ücretini, sağlık sigortasını ve araç gereç yardımını kapsar. Bursun detaylı kapsamı ayrıca DAAD tarafından bursiyerlere Almanya’ya gittiklerinde bildirilir.
 • Bursiyerler yüksek lisansı -veya eğer doktora yapacaklarsa doktorayı- bitirdikten 2 yıl sonrasından itibaren, yalnızca TEV tarafından kendilerine ödenen miktarı 6-12-24-48 aylık taksitlerle geri ödemekle yükümlüdür.

DAAD Türkiye

İstanbul Danışma Merkezi0212 249 34 62 istanbul@daad-turkiye.org  www.daad-turkiye.org

DAAD Okutmanları 

 

Son başvuru tarihi 5 Şubat 2024, 17:00 olarak güncellenmiştir.

Çevrimiçi Başvuru Formu ve Evrak Yükleme:  http://yurtdisi.tev.org.tr/

Başvuru formunu doldurup gerekli tüm belgeleri yüklediğinizde başvurunuzu tamamlamış olacaksınız. Sürecin geri kalanıyla ilgili e-posta yoluyla bilgilendirileceksiniz.

Yurt dışı bursiyer adaylarına yönelik KVKK Aydınlatma Metni'ne aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://kvkkbelge.tev.org.tr/view/dd7ae768-f7e0-4ddb-b42a-db113d2337c6/