TEV - Burslar - Yurt Dışı Burs Başvuruları

Yurt Dışı Burs Başvuruları

TEV-DAAD Almanya bursları


AŞAĞIDAKİ DUYURU SONA EREN BURS BAŞVURU DÖNEMİNE AİTTİR.

YURT DIŞI BURSLARIMIZA, YURT DIŞINDA ÖĞRENİME BAŞLAMADAN 1 YIL ÖNCE BAŞVURMANIZ GEREKMEKTEDİR!

YURT DIŞINDA YÜKSEK LİSANS/DOKTORA/TIPTA ARAŞTIRMA ÇALIŞMALARINA EKİM 2024'TE BAŞLAYACAK ADAYLARA YÖNELİK YENİ BAŞVURU DÖNEMİ EKİM SONU BAŞLAYACAKTIR.

Sorularınızı yurtdisiburs@tev.org tr adresine yollayabilirsiniz.

TEV-DAAD (DEUTSCHER AKADEMISCHER AUSTAUSCHDIENST) ALMANYA YÜKSEK LİSANS BURSU

Son başvuru tarihi: 1 Mart 2023, Saat 23:59

Genel Bilgiler

Türk Eğitim Vakfı (TEV) ve Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD), 1998’den beri birlikte Almanya’da çeşitli alanlarda yüksek lisans bursu vermektedir. Burs Almanya’da staatlich anerkannt (state-approved) [akredite] üniversitelerde açılan yüksek lisans programlarından alınacak kabuller için geçerlidir.

Detaylı Bilgiler ve Başvuru Koşulları

·       Burs kapsamına giren alanlar: Dil ve Eğitim Bilimleri, Diş Hekimliği, Eczacılık, Edebiyat, Fen Bilimleri, Hukuk, İktisadi ve İdari Bilimler, Matematik, Mimarlık, Mühendislik, Sağlık Bilimleri, Sanat ve Tasarım, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Sosyal Bilimler, Şehir Planlama ve bu alanların alt alanları.

·       Başvurmayı düşündüğünüz programları belirtmek için aşağıdaki formdan yararlanabilirsiniz:

https://static.daad.de/media/daad_de/word-excel-nicht-barrierefrei/in-deutschland-studieren-forschen-lehren/a206b_studiengangsinfo-information_about_the_study_programme.docx

TEV-DAAD Ortak Yüksek Lisans Bursu, Almanya’daki olası bir yüksek lisans eğitiminin dönem harcını (Semesterbeitrag) veya ücretli programların eğitim ücretini (tuition fee) karşılamamaktadır.

·       Almanya’da yüksek lisans ile ilgili bilgi için: www.daad.de/de/ ve www.daad-turkiye.org

·       Kontenjan ve burs miktarı: Her yıl 45 yeni bursiyer seçilir. Burs miktarı 2 yıl için ortalama 25.000 Avro civarındadır, bu miktarın %50’si karşılıksız olarak DAAD, %50’si geri ödemeli olarak TEV tarafından verilir.

·       Burs süresi: Bölümlerin öğrenim sürelerine göre (MBA, MSc, MA, MPhil) 9-24 ay.

·       Burstan faydalanabilmek için 2023 Kış Dönemi’nde (Winter Semester, 1 Ekim'den itibaren) Almanya’da öğrenime başlamak gerekir, yurt dışında öğrenimine başlamış adaylar başvuru yapamaz. Almanya’da bir yüksek lisans programına başvurmak ve kabul edilmek adayın sorumluluğundadır. Bursa başvurduğunuz sırada kabul almış olmanız gerekmez ancak başvuru ve bursiyer seçim süreci boyunca kabul mektuplarınızı yurtdisiburs@tev org.tr adresine göndermeniz beklenir.

ADAYLARDA ARANAN NİTELİKLER

 • T.C. vatandaşı ve 1 Ocak itibarıyla 35 yaş altında olmak,
 • T.C. sınırları içinde eğitim veren YÖK’e bağlı üniversitelerden lisans derecesi,
 • 4.0 üzerinden 3.0 veya 100 üzerinden 76.5 minimum not ortalaması,
 • İngilizce (TOEFL IBT: 79-93, IELTS Academic: 6.5, TOEIC: 800, PTE Academic: 58-63) veya Almanca* dil yeterliliği.

BAŞVURU EVRAKI

 1. TEV başvuru formu: http://yurtdisi.tev.org.tr/ *Lütfen doldurduktan sonra çıktı alarak tüm gerekli alanları imzalayın, fotoğrafınızı da ekleyerek tarayın, PDF formatında yükleyin,
 2. DAAD başvuru formu: www2.daad.de/medien/deutschland/stipendien/formulare/antragsformular.pdf *Lütfen doldurduktan sonra çıktı alarak tüm gerekli alanları imzalayın, fotoğrafınızı da ekleyerek tarayın, PDF formatında yükleyin,
 3. Varsa, kabul belgeleri *Henüz yoksa lütfen mülakat tarihine veya en geç Temmuz 2023 sonuna kadar TEV’e e-posta ile iletin,
 4. İki öğretim üyesinden yeni tarihli İngilizce referans mektupları *Siz yükleyebilirsiniz veya hocalarınız recletter@tev.org.tr adresine konu kısmına “öğrenci adı-soyadı, başvurduğu burs programı adı” belirterek gönderebilir. Ayrıca DAAD referans formuna bu linkten ulaşabilirsiniz: http://www.daad.de/medien/deutschland/stipendien/formulare/recommendation.pdf  ***Referans mektupları hocalarınızın uygun gördüğü formatta olabilir: kendi yazdıkları bir mektup veya DAAD formunda belirtilen formatta kabul ediyoruz.
 5. Özgeçmiş *İngilizce, bir sayfa,
 6. İngilizce transkript,
 7. Mezunlar için üniversiteden alınmış diploma veya mezuniyet belgesi,
 8. TOEFL IBT, IELTS Academic, PTE Academic, GRE, GMAT sonuç belgeleri *Lütfen başvuracağınız programın hangi belgeyi kabul ettiğini öğrenin. Almanca programlar için aşağıdaki açıklamaları lütfen okuyun,
 9. e-Devlet’ten aile vukuatlı nüfus kaydı ve adayın TC kimlik kartının taranmış görüntüsü,
 10. Ailenin gelir durumunu gösteren e-Devlet belgeleri *Çalışan veya emekli ebeveyne ait “Tüm SGK Hizmet Dökümü”, çalışmayan ebeveyne ait “4A, 4B, 4C Kaydı Yoktur” belgesi, ebeveyne ait “Tapu Bilgileri Sorgulama” ve ebeveyne ait “Adıma Tescilli Araç Sorgulama” sonuç ekranı görüntüsü,
 11. Adayın yurt dışındaki çalışma alanlarını ve nedenlerini açıklayan yazılar *Yazılarla ilgili açıklama için: https://www.tev.org.tr/uploads/files/2022-2023-ESSAYS-FOR-SCHOLARSHIP-APPLICATION-TEV-rev_241f3_01122022_134435.pdf Lütfen PDF formatında, İngilizce hazırlayın ve belirtilen kelime sınırını aşmayın, her yazının başına soruyu yazın (örn. SHORT ANSWER 1. WHICH FIELD DO YOU WISH TO SPECIALIZE IN? (max 100 words)

Lisans öğrenimini %100 İngilizce veya %100 Almanca aldıysanız ayrıca dil yeterlilik belgesi sunmanıza gerek olmayabilir *Bunu başvurduğunuz okulların da kabul etmesi şarttır.

Lütfen başvuru evrakını dijital ortamda evrak yüklemeye ayrılan alana belirtilen formatta ve eksiksiz yüklediğinizden emin olun, posta/kargo ile evrak kabul edilmemektedir. Bu açıklama metninin sonundaki linke tıklayarak TEV Formu'nu doldurmanızdan sonra sistem sizi çevrimiçi evrak yükleme alanına yönlendirecektir.

TEV sizinle tüm yazışmaları e-posta yoluyla yapacaktır ve bilgileri bu yolla iletecektir. Başvuru formunu doldururken her zaman kullandığınız e-posta adresinizi doğru vermelisiniz (e-posta adresiniz @edu.tr uzantılı olmamalıdır).

*Almanca dil yeterliliği:

 • Almanca bir yüksek lisans programına başvuracaksanız TEV’e de Almanca dil yeterlilik belgesi sunmanız gerekir. Almanya’daki üniversitelerde Almanca Yüksek Lisans programlarına başvuru sırasında Almanca dil yeterliliğinin ispatlanması için Abitur, DSD 2, TestDaf (TDN 4-5), DSH 2-3, Goethe Zertifikat C2 veya Telc Deutsch C1 belgelerinden biri yeterli kabul edilmektedir. Dolayısıyla bu belgelerden herhangi biriyle TEV-DAAD Yüksek Lisans Bursu’na da başvurulabilir.
 • Burs başvurusu sırasında Almanca bir Yüksek Lisans programında okumak istediğini beyan eden adayların Goethe B2/C1 veya Telc B2 belgelerinden birini sunması durumunda, yalnızca burs başvurusu için bu belgeler de kabul edilecektir. Ancak Almanya’daki Yüksek Lisans programlarının tamamında Goethe B2/C1 ve Telc B2 belgelerinin kabul edilmediği dikkate alınmalıdır. 
 • Almanca bir Yüksek Lisans programının şartlarına uygun, doğru Almanca dil belgesini sunmak tamamen başvuran adayın sorumluluğundadır. TEV-DAAD Bursu’na başvurup bursu almaya hak kazanan bir adayın elindeki yabancı dil belgesinin başvurulan Yüksek Lisans programı tarafından yeterli görülmemesi durumunda, bundan DAAD veya TEV sorumlu tutulamaz. Bu sebeple adayla bursa başvurmadan önce başvurmayı düşündükleri Yüksek Lisans programlarının hangi Almanca veya İngilizce dil belgesini kabul ettiğini öğrenmeli ve planlamalarını buna göre yapmalıdır. Gerekli Almanca dil yeterlilik sertifikası en geç 1 Mart 2023’e kadar TEV’in sistemine yüklenmelidir. Sınav harçları ve diğer giderler adaylar tarafından karşılanacaktır. 
 • Yüksek lisansını İngilizce yapacak olan adaylardan iyi derecede Almanca bilgisine de sahip olup bunu belgelemek isteyenler, bursun son başvuru tarihinden önce randevu alarak DAAD Türkiye Danışma Merkezleri’nden birinde, ücretsiz Onset Almanca sınavına girebilir. 
 • İngilizce bir yüksek lisans programına başvuracak adaylar, bursa hak kazandıkları takdirde, Almanca seviyelerini belirlemek üzere, randevu alarak DAAD Türkiye Danışma Merkezlerinden birinde, ücretsiz Onset Almanca sınavına girebilir.  

*Almanya’da belirli bir bölüm için şart koşulan yabancı dil yeterlilik belgesi ve dil seviyesi üniversiteden üniversiteye farklılık gösterebilir. Almanya’daki üniversiteler bu şartları kendileri belirler. Adaylar okumak istedikleri bölüm için şart koşulan dil seviyesi ve talep edilen sınav sonuç belgesinin ne olduğundan emin olmalıdır. Dil yeterlilik koşulları ilgili programın internet sitesinde, genellikle başvuru şartları başlığı altında yer alır.

MÜLAKAT VE SONRASI

●       Başvuru dosyasının değerlendirilmesinden sonra mülakata girmeye hak kazanan ve elenen adaylara e-posta gönderilir.

●       Mülakatlar 2-3-4 Mayıs'ta MS Teams'de çevrimiçi yapılacak, gün ve saatler katılımcılara e-posta ile bildirilecektir. Bağımsız akademik komisyonlar tarafından gerçekleştirilecek mülakat öğrenim diline göre İngilizce veya Almanca gerçekleştirilecektir.

●       Burs almaya hak kazananların Temmuz sonuna kadar kabul mektubunu TEV’e iletmesi beklenir *Temmuz sonuna kadar elinize geçmezse lütfen TEV’e e-posta ile bilgi verin.

●       Burs ödemeleri bursiyerler Almanya’ya gittikten sonra iki kurum adına DAAD tarafından aylık olarak yapılır. Burs, yaşam giderini, gidiş-dönüş yol ücretini, sağlık sigortasını ve araç gereç yardımını kapsar. Bursun detaylı kapsamı ayrıca DAAD tarafından bursiyerlere Almanya’ya gittiklerinde bildirilir.

●       Bursiyerler, TEV’e taahhütname ve kefaletname vermeyi, öğrenimlerini tamamladıktan sonra bilgi ve deneyimlerini Türkiye’de kullanmak ve iki ülke arasında köprüler kurmak amacıyla yurda dönmeyi kabul ederler. Bursiyerlerin yüksek lisansı tamamladıklarında TEV’e mezuniyet belgelerini göndermeleri, yurt dışında çalışmaya veya doktora yapmaya karar verirlerse bunu TEV’e bildirmeleri beklenir.

●       Bursiyerler öğrenimleri süresince sadece TEV tarafından kendilerine yapılan döviz ödemelerinin tamamını, çalışmaya başladıktan sonra ileride kendileri gibi bir Türk gencinin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla taksitlerle TEV’e geri ödemeyi taahhüt eder.

DAAD Türkiye

İstanbul Danışma Merkezi, Dr. Volker Schmidt   0212 249 34 62

istanbul@daad-turkiye.org   www.daad-turkiye.org

DAAD Okutmanları 

●       Dr. Volker Schmidt - Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Alman Dili Eğitimi, istanbul@daad-turkiye.org

●       Julia Völker - İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı, istanbul.univ-istanbul@daad-lektorat.de

●       Dr. Akif Hilal Öztürk - İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi, akif.oeztuerk@daad-lektorat.de

●       Dr. Deniz Güneş Yardımcı - İstanbul Bilgi Üniversitesi European Institute/Dept. of International Relations, istanbul.bilgi@daad-lektorat.de

●       Carolin Reuter - Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Alman Dili Eğitimi Bölümü, bursa.uludag@daad-lektorat.de

●       Daniel Schreiner - Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı, izmir.ege@daad-lektorat.de

●       Dr. Nilgün Yüce - Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı, antalya.univ-akdeniz@daad-lektorat.de

●       Rebekka Toder - Anadolu Üniversitesi Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Almanca Öğretmenliği, eskisehir.anadolu@daad-lektorat.de

Son başvuru tarihi: 1 Mart 2023

Çevrimiçi Başvuru Formu ve Evrak Yükleme: http://yurtdisi.tev.org.tr/