TEV - Burslar - Yurt Dışı Burs Başvuruları

Yurt Dışı Burs Başvuruları

TEV-Fransa Büyükelçiliği Fransa bursları


AŞAĞIDAKİ DUYURU SONA EREN BURS BAŞVURU DÖNEMİNE AİTTİR.

YURT DIŞI BURSLARIMIZA, YURT DIŞINDA ÖĞRENİME BAŞLAMADAN 1 YIL ÖNCE BAŞVURMANIZ GEREKMEKTEDİR!

YURT DIŞINDA YÜKSEK LİSANS/DOKTORA/TIPTA ARAŞTIRMA ÇALIŞMALARINA EKİM 2024'TE BAŞLAYACAK ADAYLARA YÖNELİK YENİ BAŞVURU DÖNEMİ EKİM SONU BAŞLAYACAKTIR.

Sorularınızı yurtdisiburs@tev.org tr adresine yollayabilirsiniz.

TEV-FRANSA BÜYÜKELÇİLİĞİ FRANSA YÜSEK LİSANS BURSU

Son başvuru tarihi: 1 Mart 2023, Saat 23:59

Genel Bilgiler

TEV ile Fransa Büyükelçiliği 2004’ten beri birlikte Fransa'da yüksek lisans bursları vermektedir. Yüksek lisans öğrenim süresi Fransa devlet üniversitelerinde bir yıldır.

Detaylı Bilgiler ve Başvuru Koşulları

·       Burs kapsamına giren alanlar: Tüm alanlar.

·       Burs süresi: Master1’den kabul alıp burs için uygun görülenlerin bursları sadece bir yıl için geçerlidir, bursun süresi 10 aydır ve bu süre yenilenemez.

·       Burstan faydalanabilmek için 2023-2024 Güz Dönemi’nde Fransa’da öğrenime başlamak gerekir, yurt dışında öğrenimine başlamış adaylar başvuramaz.

·       Kontenjan ve burs miktarı: Her yıl 20 yeni bursiyer seçilir. Fransa’daki devlet üniversitelerinin harçlarının belli bir miktara kadar olan kısmı Fransa Büyükelçiliği tarafından karşılanır (bu miktar her yıl değişebilir). Ayrıca bursiyerlere aylık belli bir miktar burs ödemesi yapılır. Aylık bursun yaklaşık 2/3’ü geri ödemeli olarak TEV tarafından (492 Avro), 1/3’ü (yaklaşık 250 Avro) karşılıksız olarak Fransa Büyükelçiliği tarafından karşılanır.

·       Programın eğitim diline göre istenen dil seviyesi: Fransızca ve İngilizce için tercihen C1 ve minimum B2 seviyesidir.

·       Öğrenimini İngilizce sürdürecek adaylar da belli düzeyde Fransızca bilmek zorundadır; Fransızca bilmeyen adaylar yurt dışına gitmeden önce Fransız kültür Merkezleri’nin kurslarına katılabilirler (kurslar ücretlidir ve ücretler adaylara aittir).

·       Fransızca ve İngilizce eğitim veren üniversiteler için: www.turquie.campusfrance.org

·       Daha fazla bilgi için: Sibel Erdoğan Yalçın   burslar@ifturquie.org

·       Fransa’daki üniversiteler, giderler ve dikkat edilmesi gereken konular için: http://www.turquie.campusfrance.org/tr/rubrique/campus

ADAYLARDA ARANAN NİTELİKLER

 • T.C. vatandaşı ve 1 Ocak itibarıyla 35 yaş altında olmak,
 • T.C. sınırları içinde eğitim veren YÖK’e bağlı üniversitelerden lisans derecesi,
 • 4.0 üzerinden 3.0 veya 100 üzerinden 76.5 minimum not ortalaması,
 • İngilizce (TOEFL IBT: 79-93, IELTS Academic: 6.5, TOEIC: 800, PTE Academic: 58-63) veya Fransızca* dil yeterliliği.

BAŞVURU EVRAKI

 1. TEV başvuru formu http://yurtdisi.tev.org.tr/ *Lütfen doldurduktan sonra çıktı alarak tüm gerekli alanları imzalayın, fotoğrafınızı da ekleyerek tarayın, PDF formatında yükleyin,
 2. Fransa Büyükelçiliği başvuru formu  https://www.tev.org.tr/uploads/files/FRANSA-BELCILIGI-BASVURUFORMU_96117_02122022_101553.pdf *Lütfen çıktı alıp doldurun, tüm gerekli alanları imzalayın, fotoğrafınızı da ekleyerek tarayın, PDF yükleyin,
 3. Varsa, kabul belgeleri *Henüz yoksa lütfen mülakat tarihine kadar TEV’e e-posta ile iletin, eğer mülakata kadar kabul belgeniz elinize geçmediyse bizi e-posta yoluyla haberdar edin. 
 4. İki öğretim üyesinden yeni tarihli İngilizce referans mektupları *Siz yükleyebilirsiniz veya hocalarınız recletter@tev.org.tr adresine konu kısmına “öğrenci adı-soyadı, başvurduğu burs programı adı” belirterek gönderebilir,
 5. Özgeçmiş *İngilizce bir sayfa,
 6. İngilizce transkript,
 7. Mezunlar için üniversiteden alınmış diploma veya ilişik kesme belgesi,
 8. TOEFL IBT, IELTS Academic, PTE Academic, GRE, GMAT sonuç belgeleri, *Fransızca bir bölümde okuyacaksanız lütfen aşağıdaki açıklamaları okuyun.
 9. e-Devlet’ten aile vukuatlı nüfus kaydı ve adayın TC kimlik kartının taranmış görüntüsü,
 10. Ailenin gelir durumunu gösteren e-Devlet belgeleri *Çalışan veya emekli ebeveyne ait “Tüm SGK Hizmet Dökümü”, çalışmayan ebeveyne ait “4A, 4B, 4C Kaydı Yoktur” belgesi, ebeveyne ait “Tapu Bilgileri Sorgulama” ve ebeveyne ait “Adıma Tescilli Araç Sorgulama” sonuç ekranı görüntüsü,
 11. Adayın yurt dışındaki çalışma alanlarını ve nedenlerini açıklayan yazılar *Yazılarla ilgili açıklama için: https://www.tev.org.tr/uploads/files/2022-2023-ESSAYS-FOR-SCHOLARSHIP-APPLICATION-TEV-rev_241f3_01122022_134435.pdf Lütfen PDF formatında, İngilizce hazırlayın ve belirtilen kelime sınırını aşmayın, her yazının başına soruyu yazın (örn. SHORT ANSWER 1. WHICH FIELD DO YOU WISH TO SPECIALIZE IN? (max 100 words)

Lisans öğrenimini %100 İngilizce veya %100 Fransızca aldıysanız ayrıca dil yeterlilik belgesi sunmanıza gerek olmayabilir *Bunu başvurduğunuz okulların da kabul etmesi şarttır.

Lütfen başvuru evrakını belirtilen formatta ve eksiksiz yüklediğinizden emin olun.

TEV sizinle tüm yazışmaları e-posta yoluyla yapacaktır ve bilgileri bu yolla iletecektir. Başvuru formunu doldururken her zaman kullandığınız e-posta adresinizi doğru vermelisiniz (e-posta adresiniz @edu.tr uzantılı olmamalıdır).

Başvuru yapmak istediğiniz Fransa’daki devlet üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak için İstanbul, Ankara ve İzmir’de Campus France ofisleri ile Adana’da Alliance Française ile temas kurabilirsiniz.

Türkiye Campus France Ofisleri:

Ankara: campusfrance.ankara@ifturquie.org

İstanbul: campusfrance.istanbul@ifturquie.org

İzmir: campusfrance.izmir@ifturquie.org

*Fransızca dil yeterliliği:

·       Eğer Fransızca öğrenim görecekseniz tercihen C1 ve minimum B2’ye eş değer bir test sonucu sunmalısınız. Sınav tarihleriyle ilgili İstanbul, Ankara ve İzmir Fransız Kültür Enstitüleri’nden veya http://ifturquie.org/’den bilgi alabilirsiniz.

·       DELF (B2), DALF (CI), TEF ve TCF (TCF-geçerliliği 2 yıldır, Fransız Kültür Merkezi’nde yapılır.). Sınav ücretleri burs kapsamında değildir.

·       Fransızca sınavları belli tarihlerde yapılır. DELF sınavları genelde Şubat, Haziran ve Kasım aylarındadır. Lütfen en yakın sınav tarihi için Fransız Kültür Merkezleri ile iletişime geçin.

*Sadece DELF sonuç belgesini 1 Nisan’a kadar yurtdisiburs@tev.org.tr adresine gönderebilirsiniz, diğer dil yeterlilik belgelerini bursun son başvuru tarihine kadar sisteme yüklemelisiniz.

MÜLAKAT VE SONRASI

●       Başvuru dosyasının değerlendirilmesinden sonra mülakata girmeye hak kazanan ve elenen adaylara e-posta gönderilir.

●       Bağımsız akademik komisyonlar tarafından gerçekleştirilen mülakat, çevrimiçi, adayın öğrenim göreceği dile göre Fransızca veya İngilizce yapılır; gün ve saat katılımcılara e-posta ile bildirilir.

●       Aylık burs ödemeleri -TEV ve Fransa Büyükelçiliği adına- Campus France Paris tarafından bursiyerlerin Fransa’ya gittikten sonra açtıracakları banka hesaplarına yapılır. Ayrıca Campus France Paris karşılama, konaklama yeri bulma, oturma izni alma, Fransız yükseköğretim sistemi ve oradaki yaşam hakkında bilgilendirme gibi hizmetler de vermektedir. Fransa’ya ayın 15. gününden sonra varan bursiyerler o ay yarım burs alırlar.

Campus France için: www.campusfrance.org

●       Bursiyerler vize ücretinden muaftır.

●       Burslar özel üniversitelerin okul ücretini kapsamaz ancak devlet okullarında kayıt ücretinden muafiyet kazandırabilir ve okul harcının belli bir miktarını kapsayabilir.

●       Fransa’da, yüksek lisans eğitimi çerçevesinde üç aydan fazla staj gerçekleştiren her öğrenci aşağı yukarı 436 Avro civarında bir gelir elde edebilir; bursiyerler bu geliri kullanabilir, bursları kesilmez.

●       Bursiyerler, TEV’e taahhütname ve kefaletname vermeyi, öğrenimlerini tamamladıktan sonra bilgi ve deneyimlerini Türkiye’de kullanmak ve iki ülke arasında köprüler kurmak amacıyla yurda dönmeyi kabul ederler. Bursiyerlerin yüksek lisansı tamamladıklarında TEV’e mezuniyet belgelerini göndermeleri, yurt dışında çalışmaya veya doktora yapmaya karar verirlerse bunu TEV’e bildirmeleri beklenir.

●       Bursiyerler öğrenimleri süresince sadece TEV tarafından kendilerine yapılan döviz ödemelerinin tamamını, çalışmaya başladıktan sonra ileride kendileri gibi bir Türk gencinin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla taksitlerle TEV’e geri ödemeyi taahhüt eder. 

PROGRAMS IN ENGLISH

Campus France’s catalogue of post-secondary programs taught in English includes nearly 1200 programs designed for English-speaking students.

France’s success in attracting students from around the world reflects not only the excellence of higher education in France, but also the quality of daily life, the variety and richness of French culture, and the easy access to the rest of Europe students enjoy while earning their degree.

France is the first non-English speaking country for recruiting foreign students, and provides a wide offer of trainings taught in English. It is thus no longer needed to be fluent in French to study in France. Studies to obtain a degree are completed by French classes, an additional asset in an international career, since it paves the way to 75 French-speaking countries.

Please click on the following link to see all the programs taught in English by subject area:

http://www.campusfrance.org/en/page/programs-taught-english

Son başvuru tarihi: 1 Mart 2023

Çevrimiçi Başvuru Formu ve Evrak Yükleme: http://yurtdisi.tev.org.tr/