TEV - Burslar - Yurt Dışı Burs Başvuruları

Yurt Dışı Burs Başvuruları

Genel Bilgiler


TÜRK EĞİTİM VAKFI

YURT DIŞI BURSLARI HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Türk Eğitim Vakfı (TEV), Başarılı ve maddi olanakları sınırlı öğrencileri yurt dışında da destekleyerek, yüksek lisans, doktora ve tıpta üst ihtisas ve araştırma yapmak isteyen öğrenciler için 10 farklı ülkede dünyanın en iyi üniversitelerinden bazılarıyla iş birliği yapmaktadır.1967’den bugüne kadar 3000’e yakın öğrenciye yurt dışı bursu veren TEV, her yıl yeni seçilen yaklaşık 90 bursiyerle birlikte yurt dışında 200’ün üzerinde öğrenciye burs desteği vermeye devam etmektedir.

TEV-Chevening Birleşik Krallık Yüksek Lisans Bursu protokolü iki kurum arasında imzalandı. Protokol kapsamında bu yıl TEV'e ayrıca burs başvurusu yapılmayacak ve bursiyer Chevening'e başvuran adaylarla mülakat yapılarak seçilecektir.

TEV-TEV UK-Eczacıbaşı-Imperial College London Bursu başvuruları 30 Ocak 2024 10:00'da açıldı.

TEV Dr Orhan Birman Bursu'nun son başvuru tarihi 1 Nisan 2024'e kadar uzatıldı.

Her aday tek bir burs programına başvurabilir. 

 • Bu yılın başvuruları Ekim 2024’te yurt dışında yüksek lisans, doktora veya Tıp’ta üst ihtisas ve araştırma çalışmalarına başlayacak adaylara yöneliktir.
 • Adaylar yurt dışı burslara farklı yıllarda iki kere başvuru yapabilir ancak bir aday aynı yıl içinde tek bir yurt dışı burs programına başvurabilir.
 • Yurt dışı burslarında en önemli husus mezun olan bursiyerlerin Türkiye'ye geri dönmesidir. Ayrıca bazı burslar kısmen ya da tamamen geri ödemelidir, koşullar burs programlarına ait duyurularda yer alır. 
 • Bursa başvurduğu sırada veya burs değerlendirme süreci sona erene kadar yurt dışında yüksek lisansına başlamış olan adaylar burstan faydalanamaz.
 • Yurt dışı bursları; lisans öğrenimi, Erasmus, Exchange, yaz okulu, dil okulu, seminer gibi programları kapsamamaktadır.
 • Daha önce yurt dışında lise, lisans, yüksek lisans eğitimi alanlar TEV yurt dışı burslarına başvuruda bulunamaz. (Bu koşul TEV-TEV UK bursları için geçerli değildir.)
 • Başvuru evrakı çevrimiçi yüklenir.

 

TÜRK EĞİTİM VAKFI YURT DIŞI BURS SÜRECİ

Türk Eğitim Vakfı’nın yurt dışı burslarına, yurt dışında lisansüstü öğreniminize başlamadan bir yıl önce, en geç Aralık-Ocak aylarında başvuru yapmalısınız. Bursa başvurduğunuz sırada kabul almış olmanız, hatta yurt dışındaki üniversitelere başvurunuzu başlatmış olmanız gerekmez ancak bursa başvururken bir yandan da yurt dışındaki üniversitelerle temasa geçmeniz ve başvurduğunuz burs programına ait açıklama yazılarında belirtilen süre içinde kabul mektuplarınızı TEV’e göndermeniz beklenir.

 

BAŞVURU VE BURSİYER SEÇİMİ ADIMLAR

Başvurusu kapanan programlar için portala giriş yapılamayacak, son başvuru tarihinden sonra e-posta ile gönderilen belgeler kabul edilmeyecektir.

1.     Çevrimiçi Başvuru: TEV’in web sitesinden her burs programı için ayrı yapılır, başvuru linki her burs programına ait açıklamanın sonundadır.

2.     Mülakat Listelerinin Belirlenmesi: Mülakata uygun adaylar başvuru dosyalarının değerlendirilmesinden sonra seçilir.

3.     İlk Bilgilendirme: Mülakata kabul edilen ve başvurusu kabul olmayan adaylar e-posta yoluyla bilgilendirilir.

4.     Bursiyer Seçimi: Mülakat bağımsız akademik komisyonlar tarafından çevrimiçi gerçekleştirilir. *TEV-DAAD mülakatı yüz yüze yapılabilir. Detaylar için ilgili duyurular takip edilmelidir.

5.     Mülakat Sonrası: Değerlendirme sonucunda belirlenen asil ve yedek adaylara e-posta gönderilir. Asil adaylar bursiyerlik koşulları hakkında ayrıntılı olarak bilgilendirilir, koşulları kabul edenlerin bursiyerlik süreci başlatılır. Asil adaylar arasında burs hakkından vazgeçen olduğunda yedek aday sırasına göre asil aday belirlenir.

 *Yurt dışı burs programları için geçerli genel bilgilerdir. Ayrıca, her burs programına özgü ek koşullar vardır, ilgili programın sayfasını inceleyerek detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

ADAYLARDA ARANAN NİTELİKLER

Aşağıdaki maddeler genel kriterlerdir, her burs programının kendine özgü kriterleri programın kendi sayfasından dikkatle okunmalıdır.

 • T.C. vatandaşı ve 1 Ocak itibarıyla 35 yaş altında olmak. *Doktora ve Tıp burslarında bu koşul farklılık gösterebilir.
 • T.C. sınırları içinde eğitim veren YÖK’e bağlı üniversitelerden lisans derecesi.
 • Minimum 4.0 üzerinden 3.0 veya 100 üzerinden 76.5 not ortalaması *Doktora bursunda bu koşul farklıdır.
 • İngilizce dil yeterliliği (TOEFL IBT: 79-93, IELTS Academic: 6.5, TOEIC: 800, PTE Academic: 58-63) *Başvuru yaptığınız üniversitenin farklı puan kriteri olabilir, bu durumda başvuru yapmış olduğunuz üniversitesinin kriterlerini kontrol etmeniz gerekmektedir.

UYARILAR

 • Başvuru evrakında gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu tespit edilenlerin hangi aşamada olduklarına bakılmaksızın başvuruları iptal edilir. Bu adaylar burs almaya başlamış olsalar dahi bursları iptal edilir, TEV’den ve ortak burslarından hiçbir talepte bulunamazlar.
 • Başvuru sırasında ve bursiyer seçim süreci sona erene kadar kendi maddi imkânlarıyla veya herhangi bir kuruluştan burs alarak yurt dışında öğrenimine başlamış olanlar bursa başvuramaz.
 • TEV ile tüm yazışmalar e-posta yoluyla yapılır ve bilgiler bu yolla iletilir. Başvuru formunu doldururken güncel e-posta adresinizi vermelisiniz. *Erişim sorunu yaşanabileceğinden, e-posta adresiniz @edu.tr uzantılı olmamalıdır.
 • Son başvuru tarihinden sonra veya eksik evrakla yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

 

 

2023-2024 DÖNEMİNDE AÇILACAK BURS PROGRAMLARI

TEV-SINGA Singapur'da Karşılıksız Doktora Bursu

1 Aralık 2023 09:00 - 29 Aralık 2023 17:00

TEV-IUJ Japonya Yüksek Lisans Bursu

1 Aralık 2023 09:00 - 5 Ocak 2024 17:00

TEV-Garring Vakfı Danimarka DTU Yüksek Lisans Bursu

15 Aralık 2023 09:00 - 10 Ocak 2024 17:00

TEV ABD Batı Avrupa Yüksek Lisans Bursları

15 Aralık 2023 09:00 - Son başvuru tarihi 1 Mart 2024 17:00 olarak güncellenmiştir

TEV-FIAT TOFAŞ İtalya Yüksek Lisans Bursu

15 Aralık 2023 09:00 - 5 Şubat 2024 17:00

TEV-DAAD Almanya Yüksek Lisans Bursu

15 Aralık 2023 09:00 - Son başvuru tarihi 5 Şubat 2024 17:00 olarak güncellenmiştir

TEV-Fransa Büyükelçiliği Fransa Yüksek Lisans Bursu

15 Aralık 2023 09:00 - 5 Şubat 2024 17:00

TEV-TEV UK-University of Oxford Birleşik Krallık Yüksek Lisans Bursu

15 Aralık 2023 09:00 - 15 Şubat 2024 17:00

TEV-TEV UK-Imperial College London Birleşik Krallık Yüksek Lisans Bursu

30 Ocak 2024 10:00 - 20 Mart 2024 17:00

TEV-TEV UK-University of Cambridge Birleşik Krallık Yüksek Lisans Bursu

*Üniversiteye başvuran ve kabul edilenler arasından değerlendirilen 2 adayın isimleri Türk Eğitim Vakfı’na gönderilecektir. Ardından her iki adayla da TEV  tarafından iletişime geçilip başvuru yapılarak ve mülakata davet edilecektir.

TEV Dr. Orhan Birman Tıp Araştırma Bursu

15 Aralık 2023 09:00 - Son başvuru tarihi 1 Nisan 2024 17:00 olarak güncellenmiştir.

TEV-Chevening Birleşik Krallık Yüksek Lisans Bursu

*Bu yıl TEV'e ayrıca burs başvurusu yapılmayacak ve bursiyer Chevening'e başvuran adaylarla mülakat yapılarak seçilecektir.

İletişim: yurtdisiburs@tev.org.tr ada

Yurt dışı bursiyer adaylarına yönelik KVKK Aydınlatma Metni'ne aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://kvkkbelge.tev.org.tr/view/dd7ae768-f7e0-4ddb-b42a-db113d2337c6/