TEV - Burslar - Yurt Dışı Burslar

Yurt Dışı Burslar

Sıkça Sorulan Sorular


 

TEV'in yurt dışı burslarına ne zaman başvuru yapmalıyım?

YURT DIŞI BURSLARIMIZA, YURT DIŞINDA ÖĞRENİME BAŞLAMADAN 1 YIL ÖNCEDEN BAŞVURMANIZ GEREKMEKTEDİR! Başvuru, dosya değerlendirmesi, mülakat ve bursiyer seçimi bir akademik yıla yayılmaktadır. Eğer yurt dışında öğreniminize başlamadan birkaç ay veya birkaç hafta önce burs arayışına girerseniz maalesef çok geç kalmış olursunuz. 

 

Başvurular ne zaman açılacak? Açıldığını nasıl öğrenebilirim, nereden takip etmeliyim?

Yurt dışı burslarına başvurular Aralık ayı başında açılır, Ocak ayı sonunda kapanır. Başvurular açıldığında web sitemizde (https://www.tev.org.tr/burs/tr/15/Genel-Bilgiler) duyurulur. Ayrıca TEV’in sosyal medya hesabından da başvuruların açıldığına dair duyurular yapılır. Siteyi ve Instagram hesabımızı (instagram.com/turkegitimvakfi) sık sık kontrol etmenizi öneririz.

Kimler başvuru yapabilir?

Başvuru koşullarını sağlayan bütün Türk adaylar başvuru yapabilir: TEV-TEV UK bursları dışındaki bütün yurt dışı burs programlarına başvuruda lisansı Türkiye sınırları içinde bir üniversitede bitirmiş olmak ön koşullardan biridir (KKTC’deki üniversiteler ve ODTÜ KKTC Kampüsü bu kapsamda değildir). Gitmek istediği ülkede geçerli çifte vatandaşlığı olan adaylar başvuru yapamaz.

Halen yurt dışında yüksek lisansıma devam ediyorum, TEV’in yurt dışı burslarına başvuru yapabilir miyim?

Hayır, başvuru yapabilmek için yurt dışına gidip yüksek lisansınıza başlamamış olmalısınız.

Yurt dışında başvuracağım program 2024 Bahar Dönemi’nde başlıyor, başvuru yapabilir miyim?

Hayır, TEV’in yurt dışı bursları Ekim 2024’te yüksek lisans veya doktoraya başlayacak adaylara yöneliktir.

Son başvuru tarihini kaçırdım, bir istisna yapılabilir mi, geç başvuru söz konusu olur mu?

Hayır, geç başvuru kabul edemiyoruz, başvuru koşulları bütün adaylara eşit uygulanır.

Başvuruyu nasıl yapacağım? Başvuru koşulları nelerdir?

Burs duyuruları TEV’in web sitesinde, “Burslar/Yurt Dışı Burslar” dediğinizde karşınıza ilk çıkan sayfada (https://www.tev.org.tr/burs/tr/15/Genel-Bilgiler) bütün burslarla ilgili “Genel Bilgiler” bulunur. Sayfanın sağındaki menüden başvuracağınız burs türünü seçip duyuru metnini dikkatlice okursanız başvuru koşulları ve süreç hakkında ihtiyacınız olan bilgileri bulabilirsiniz.

Bursa başvurduğum sırada yurt dışındaki okuldan kabul mektubu almış olmam gerekir mi?

Hayır, başvuru sırasında kabul mektubunuzun olması gerekmiyor, kabul mektubunuz elinize geçtiğinde bize daha sonra e-posta ile yollayabilirsiniz, biz başvuru dosyanıza ekleriz.

Yabancı dil yeterlilik belgesini başvuru kapandıktan sonra ayrıca yollayabilir miyim?

Hayır, dil yeterlilik belgesini de başvuru kapanana kadar sisteme yüklemenizi bekliyoruz, aksi halde dosyanız “eksik” olarak değerlendirilir ve bir sonraki aşamaya geçemezsiniz.

Son başvuru tarihine kadar bazı belgelerim (dil yeterlilik, referans mektubu, vs…) eksik ise yine de dosyam değerlendirmeye alınır mı?

Hayır, dosyanızın değerlendirilebilmesi için kabul mektubu dışındaki bütün belgeleri sisteme son başvuru tarihine kadar yüklemiş olmalısınız. Bu konuda bir esneklik sağlanamamaktadır.

Başvuru için gereken ön koşullardan biri olan yüksek lisans için 4 üzerinden 3.00 GPA veya doktora için (sadece TEV-SINGA programı) lisans ve/veya 3.10 GPA’i çok küçük bir farkla tutturamıyorum, yine de başvuru yapabilir miyim?

Hayır, GPA  kriterinde 0.01 puanlık bir esneklik bile yapılamamaktadır.

Yurt dışında gideceğim programın eğitim dili İngilizce ve ben lisansı %100 İngilizce okudum, ayrıca bir dil yeterlilik belgesi sunmam gerekir mi?

Eğer gideceğiniz üniversite/program lisansta %100 İngilizce eğitim almanızı yeterli kabul ediyorsa bize de başka bir belge sunmanıza gerek yok.

Başvuru evrakını size nasıl ulaştıracağım?

Başvurular çevrimiçi yapılır, web sitemizdeki duyuru metinlerinin altında başvuru linki yer alır.

Belgelerimi sunduktan sonra ne yapmalıyım?

Lütfen sizi dosya değerlendirmesinin sonucu hakkında e-posta ile bilgilendirmemizi bekleyin. İlk aşama sonucunda sizi mülakata davet edebilir veya elendiğinizi bildirebiliriz. Bütün süreç boyunca e-posta kutunuzu -Spam kutunuz da dâhil- sık sık kontrol etmenizi öneriyoruz.

Mülakata seçilen adaylar hangi kriterlere göre belirleniyor?

Sunduğunuz başvuru dosyasındaki bütün bilgiler, ilgili alanlardan öğretim üyeleri tarafından değerlendiriliyor; not ortalaması, yabancı dil seviyeniz, yüksek lisans/doktora için motivasyonunuz, vs…

Mülakat nasıl gerçekleşiyor?

Mülakatlar yine ilgili bölümlerden öğretim üyelerinin yer aldığı mülakat komisyonları huzurunda, çoğu çevrimiçi ortamda olmak üzere, gerçekleşir. Sadece TEV-DAAD mülakatı TEV’in İstanbul Mecidiyeköy’deki genel merkezinde yüz yüze yapılabilir.

Mülakatı kaçırırsam değerlendirme için bir şansım daha olur mu?

Hayır, mülakatı kaçırmanız halinde elenirsiniz.

Mülakat sonucunda nasıl bir bilgilendirme beklemeliyim?

Mülakat sonucunda size ya asil veya yedek bursiyer adayı olduğunuzu ya da elendiğinizi bildireceğiz.

Mülakat sonucu yedek listede isem bana sıra gelip gelmediğini nereden öğreneceğim?

Size sadece yedek olduğunuzu bildirilir, yedek listede kaçıncı olduğunuzun bilgisi sizinle paylaşılmaz. Asil adaylar arasında burs hakkından vaz geçen olur ve yedek listede size sıra gelirse e-posta yoluyla bilgilendirilirsiniz.

Burs kapsamında veya uygulamasında kişiye özel istisnalar yapılabilir mi?

Hayır, kurallar bütün adaylar için geçerlidir.

Hangi burslar geri ödemeli?

TEV’in kendi bütçesinden çıkan burslar geri ödemelidir; TEV-ABD Batı Avrupa, TEV-Fransa Büyükelçiliği (Sadece TEV’den alınan miktar), TEV-DAAD (Sadece TEV’den alınan miktar), Dr Orhan Birman gibi… İlgili sayfadaki duyuruda bu bilgi de yer almaktadır.

Geri ödemeli burslarda geri ödemeye ne zaman başlamalıyım, koşullar nelerdir?

Geri ödemeye yüksek lisansınız -veya eğer doktora yapacaksanız doktoranız- bittikten 2 yıl sonra başlamanızı bekliyoruz. Genelde bir ön ödeme yapılır, sonra 6-12-24-36-48 ayda ödeme imkânı tanınır; size döviz ile ödeme yapılan tarihteki kurdan TL’ye çevrilir, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi ile uyumlu bir faiz uygulanır.

TEV ABD Batı Avrupa Bursu okul ücretini (Tuition Fee) kapsar mı?

Hayır, bu burs okul ücretini kapsamaz, daha çok yaşam masraflarına bir destek gibi düşünebilirsiniz, detaylar https://www.tev.org.tr/burs/tr/26/abd-ve-bati-avrupa-burslari sayfasındadır.

Yurt dışı bursiyer adaylarına yönelik KVKK Aydınlatma Metni'ne aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://kvkkbelge.tev.org.tr/view/dd7ae768-f7e0-4ddb-b42a-db113d2337c6/