TEV - Burslar - Yurt Dışı Burslar

Yurt Dışı Burslar

Sıkça Sorulan Sorular


Bizimle en hızlı iletişimi e-posta yoluyla kurabilirsiniz. E-postalara en geç 48 saat içinde cevap veriyoruz. 

Eksiksiz ve doğru başvuru yapmak için öncelikle burslarımızın detayı için web sitemizde verilen bilgileri dikkatle okumanız gerekir. Bu linkten ulaşabiliyorsunuz: https://www.tev.org.tr/burs/tr/15/Genel-Bilgiler Sonrasında hangi bursa başvuru yapacaksanız ilgili bölümlere tıklayarak ilerleyebilirsiniz. Başvuracağınız burs programının açıklama yazısını baştan sona mutlaka dikkatle okumanız gereklidir. Tüm bilgi ve belgeler orada açıklanır. Linklerden başvuru formlarına ulaşılabilir. Okuduğunuz yazının sonunda başvur komutunu tıklayarak online başvuru formlarını dikkatle doldurmanız gereklidir. Başvuru formlarını doldurduktan sonra çıktısını alıp tarih ve imza kısımlarını da doldurarak PDF formatında tekrar sisteme yüklemeniz gerekir. 

Güncel tüm bilgi ve belgelere TEV’in resmi web sitesinden bu bölümden ulaşabilirsiniz: https://www.tev.org.tr/burs/tr/15/Genel-Bilgiler

Burs kategorilerimize ve burs verdiğimiz ülkelere göre burslarımızın kapsamı farklılık göstermektedir. İlgili burs bölümünde detaylı bilgileri görebilirsiniz.

Başvuru belgelerinizi elden teslim etmeniz gerekmiyor. Bütün belgeleri tev.org.tr’den Çevrimiçi Başvuru Formu’nu doldurduktan sonra PDF formatında yüklemelisiniz. Formu tamamladığınızda sistem sizi ilgili sayfaya yönlendirecektir.

Müşterek kurumlar için çevrimiçi yüklemeler bilgisi, ilgili bursun açıklama sayfasında belirtilmektedir.

Başvuru yapabilirsiniz. Kabul alma süreci ile ilgili başvurduğunuz bursun açıklama sayfasında detaylı bilgiyi ve TEV’e son iletme tarihini görebilirsiniz.

Hayır, iş birliği yaptığımız kuruma belge göndermeniz gerekmiyor, dosyalar çevrimiçi ortamda TEV’in sistemine yüklenmelidir.

Not: Üniversiteye başvuru yapmak, gerekli belgeleri üniversitenin sistemine yüklemek ve kabul almak sizin sorumluluğunuzdadır.

TEV Yurt Dışı Bursları’na en fazla farklı iki yılda başvuru yapabilirsiniz.

Yabancı dil belgeleri için başvurduğunuz bursun sayfasında TEV’e son teslim tarihi belirtilmiştir.

Dil taban puanları başvurduğunuz bursa göre değişmektedir. Başvurduğunuz bursun sayfasında taban puanları ve detaylar verilmektedir.

GNO şartları başvurduğunuz bursa göre değişmektedir. Başvurduğunuz bursun sayfasında detaylar verilmiştir.

E-Devlet'ten alacağınız tapu sorgu belgeleri, araç sorgu belgeleri, gelir durumunu, son bir aya ait bordro, emekli ise emekli maaşını gösteren belge.

Siz, anneniz ve babanıza ait araç ve gayrımenkul listesini e-Devlet’ten çıkarıp yüklemelisiniz. Eğer kişiye ait bir kayıt yok ise yine e-Devlet’ten kişi adı ve TC kimlik no gözükecek şekilde “kayıt yoktur” belgesi gerekmektedir.

Yabancı dil sınav sonuç belgesinin orijinalini PDF formatında sisteme yüklemenizi rica ediyoruz. 

Başvuru belgelerini kargo ile kabul etmiyoruz. Tüm başvurular dijital ortamda yapılacaktır. Başvurduğunuz üniversiteden alacağınız kabul mektubu başvuru sırasında henüz elinize geçmediyse sadece bu belgeyi daha sonra belirtilen tarihe kadar yurtdisiburs@tev.org.tr adresine göndermeniz gerekmektedir.

Birden fazla burs için başvuru yapabilirsiniz ancak her biri için ayrı dosya hazırlamanız gerekli ve sonuçta birine karar vermeniz ve neden seçtiğinizi mülakatta belirtmeniz gerekir.

Birden fazla bursa başvurmanız halinde her bir burs için o bursun şartlarına göre istenilen yapmanız ve belgeleri içeren dosyanızı eksiksiz TEV’in sistemine yüklemeniz zorunludur.

Dosyalar incelenecek ve aday uygun görüldüğünde mülakata davet edilecektir. Mülakatlar İstanbul’daki TEV Genel Merkezi’nde yüz yüze veya çevrimiçi olarak yapılacaktır. Çevrimiçi başvuru yaparken kullandığınız e-posta adresi ile süreç içinde size gerekli tüm bilgiler iletilecektir.