TEV - Burslar - Yurt Dışı Burs Başvuruları

Yurt Dışı Burs Başvuruları

TEV-TEV UK-Oxford Üniversitesi İngiltere Yüksek Lisans Bursu


AŞAĞIDAKİ DUYURU SONA EREN BURS BAŞVURU DÖNEMİNE AİTTİR.

YURT DIŞI BURSLARIMIZA, YURT DIŞINDA ÖĞRENİME BAŞLAMADAN 1 YIL ÖNCE BAŞVURMANIZ GEREKMEKTEDİR!

YURT DIŞINDA YÜKSEK LİSANS/DOKTORA/TIPTA ARAŞTIRMA ÇALIŞMALARINA EKİM 2024'TE BAŞLAYACAK ADAYLARA YÖNELİK YENİ BAŞVURU DÖNEMİ EKİM SONU BAŞLAYACAKTIR.

Sorularınızı yurtdisiburs@tev.org tr adresine yollayabilirsiniz.

TEV-TEV UK-UNIVERSITY OF OXFORD İNGİLTERE YÜKSEK LİSANS BURSU

Son başvuru tarihi: 1 Mart 2023, Saat 23:59

Genel Bilgiler

TEV, TEV UK ve University of Oxford iş birliği kapsamında, University of Oxford’da “Humanities” alanına giren programlardan birinde yüksek lisans (MSt, MSc - 1 yıllık veya MPhil - 2 yıllık) yapacak bir gence karşılıksız burs verilecektir.

Detaylı Bilgiler ve Başvuru Koşulları

 • Burs kapsamına giren alanlar: “Humanities” programının alt dalları https://www.ox.ac.uk/admissions/graduate/courses/humanities
 • Burslar 2023-2024 Güz Dönemi’nde University of Oxford’da öğrenimine başlayacak adaylara yöneliktir, yurt dışında yüksek lisans  öğrenimine başlamış adaylar başvuramaz.
 • Burs süresi: Öğrenim süresine göre 1 yıl veya 2 yıldır (en fazla 21 ay)
 • Kontenjan ve burs miktarı: Her yıl 1 yeni bursiyer seçilir. Burs miktarı programa göre farklılık gösterir. Burs, okul ücretinin ve yaşam masraflarının tamamını kapsar ve karşılıksızdır (yaklaşık 92.500 GBP), toplam miktarın 2/3’ü TEV UK tarafından, 1/3’ü University of Oxford tarafından karşılanır.
 • Adayların TEV’e ve University of Oxford’a ayrı ayrı başvuru yapmaları gerekir. Akademik seçim süreci University of Oxford, burs başvuru süreci TEV tarafından yürütülür. Bursiyer, okuldan kabul alan adaylar arasından, üç kurumun ortak kararıyla belirlenir.

ADAYLARDA ARANAN NİTELİKLER

 • T.C. vatandaşı veya T.C. uyruklu ve 1 Ocak itibarıyla 35 yaş altında olmak,
 • 4.0 üzerinden 3.0 veya 100 üzerinden 76.5 minimum not ortalaması *İngiltere’de “second-class honours degree”,
 • İngilizce dil yeterliliği (TOEFL IBT: 110, IELTS Academic: 7.5) *Başvurduğunuz programın dil yeterlilik kriteri daha yüksek olabilir, bu durumda TEV’e de başvurduğunuz programın gerektirdiği puanı aldığınızı gösteren belgeyi sunmalısınız.

*Ayrıntılı bilgi için: https://www.ox.ac.uk/admissions/graduate/applying-to-oxford/application-guide/qualifications-languages-funding#content-tab--3

All Humanities degrees require the higher level of English to be met, so:

Minimum scores required to meet the University's higher level requirement: 

 • IELTS Academic (Institution code: 0713) Minimum overall score 7.5, Minimum score per component 7.0
 • TOEFL IBT, including the 'Home Edition' (Instituton code: 0490) Minimum overall score 110, Minimum score per component Listening 22, Reading 24, Speaking 25, Writing 24
 • C1 Advanced Minimum overall score 191, Minimum score per component 185 (Previously known as Cambridge Certificate of Advanced English or Cambridge English: Advanced - CAE)
 • C2 Proficiency** Minimum overall score 191, Minimum score per component 185 (Previously known as Cambridge Proficiency in English or Cambridge English: Proficiency - CPE)

It’s worth noting that if scores fall slightly short of these requirements, then the opportunity of taking a pre-sessional English course may be available.

The University of Oxford doesn’t accept the PET (now called B1) from Cambridge English but do accept the CAE and CPE, now re-named as C1 and C2.

BAŞVURU EVRAKI

1.      TEV başvuru formu http://yurtdisi.tev.org.tr/ *Lütfen doldurduktan sonra çıktı alarak tüm gerekli alanları imzalayın, fotoğrafınızı da ekleyerek tarayın, PDF formatında yükleyin,

2.      Varsa, kabul belgesi *Henüz yoksa lütfen mülakat tarihine kadar TEV’e e-posta ile iletin, eğer kabul belgeniz henüz elinize geçmediyse bizi e-posta yoluyla haberdar edin,

3.      İki öğretim üyesinden yeni tarihli İngilizce referans mektupları *Siz yükleyebilirsiniz veya hocalarınız recletter@tev.org.tr adresine konu kısmına “öğrenci adı-soyadı, başvurduğu burs programı adı” belirterek gönderebilir,

4.      Özgeçmiş *İngilizce, bir sayfa,

5.     İngilizce transkript,

6.     Mezunlar için üniversiteden alınmış diploma veya ilişik kesme belgesi,

7.     TOEFL IBT, IELTS Academic, GRE, GMAT sonuç belgeleri *Başvurduğunuz programın dil yeterlilik kriteri daha yüksek bir puan olabilir, üniversite hangilerini istiyorsa onları TEV’e sunmalısınız,

8.     e-Devlet’ten aile vukuatlı nüfus kaydı ve adayın TC kimlik kartının taranmış görüntüsü,

9.   Ailenin gelir durumunu gösteren e-Devlet belgeleri *Çalışan veya emekli ebeveyne ait “Tüm SGK Hizmet Dökümü”, çalışmayan ebeveyne ait “4A, 4B, 4C Kaydı Yoktur” belgesi, ebeveyne ait “Tapu Bilgileri Sorgulama” ve ebeveyne ait “Adıma Tescilli Araç Sorgulama” sonuç ekranı görüntüsü,

10.    Adayın yurt dışındaki çalışma alanlarını ve nedenlerini açıklayan yazılar *Yazılarla ilgili açıklama için: https://www.tev.org.tr/uploads/files/2022-2023-ESSAYS-FOR-SCHOLARSHIP-APPLICATION-TEV-rev_241f3_01122022_134435.pdf Lütfen PDF formatında, İngilizce hazırlayın ve belirtilen kelime sınırını aşmayın, her yazının başına soruyu yazın (örn. SHORT ANSWER 1. WHICH FIELD DO YOU WISH TO SPECIALIZE IN? (max 100 words)

Lisans öğrenimini %100 İngilizce aldıysanız ayrıca dil yeterlilik belgesi sunmanıza gerek olmayabilir *Bunu başvurduğunuz programın da kabul etmesi şarttır.

Lütfen başvuru evrakını belirtilen formatta ve eksiksiz yüklediğinizden emin olun.

TEV sizinle tüm yazışmaları e-posta yoluyla yapacaktır ve bilgileri bu yolla iletecektir. Başvuru formunu doldururken her zaman kullandığınız e-posta adresinizi doğru vermelisiniz (e-posta adresiniz @edu.tr uzantılı olmamalıdır).

MÜLAKAT VE SONRASI

·       Başvuru dosyasının değerlendirilmesinden sonra mülakata girmeye hak kazanan ve elenen adaylara e-posta gönderilir.

·       Bağımsız akademik komisyonlar tarafından gerçekleştirilen mülakat, çevrimiçi ve İngilizce yapılır; gün ve saat katılımcılara e-posta ile bildirilir.

·       Bursiyerlerin yüksek lisansı tamamladıklarında TEV’e mezuniyet belgelerini göndermeleri beklenir.

Son başvuru tarihi: 1 Mart 2023

Çevrimiçi Başvuru Formu ve Evrak Yükleme: http://yurtdisi.tev.org.tr/