TEV - Burslar - Yurt Dışı Burs Başvuruları

Yurt Dışı Burs Başvuruları

TEV-TEV UK-Oxford Üniversitesi Birleşik Krallık Yüksek Lisans Bursu


*Her aday tek bir bursa başvurabilir.

TEV-TEV UK-UNIVERSITY OF OXFORD BİRLEŞİK KRALLIK YÜKSEK LİSANS BURSU

TEV başvuru formuna ve belge yükleme alanına, sayfanın en altındaki linkten ulaşabilirsiniz.

Son başvuru tarihi: 15 Şubat 2024, 17:00

Başvuru kapandıktan sonra portala giriş yapılamayacak ve e-posta ile gönderilen belgeler kabul edilmeyecektir.

GENEL BİLGİLER

TEV, TEV UK ve University of Oxford iş birliği kapsamında, University of Oxford’da “Humanities” alanına giren programlardan birinde yüksek lisans (MSt, MSc - 1 yıllık veya MPhil - 2 yıllık) yapacak bir gence karşılıksız burs verilecektir.

 

DETAYLI BİLGİLER VE BAŞVURU KOŞULLARI

 • Burs kapsamına giren alanlar: “Humanities” programının alt dalları
 • https://www.ox.ac.uk/admissions/graduate/courses/humanities
 • Burslar 2024-2025 Güz Dönemi’nde University of Oxford’da öğrenimine başlayacak adaylara yöneliktir. 
 • Burs süresi: Öğrenim süresine göre 1 yıl veya 2 yıldır (en fazla 21 ay).
 • Kontenjan ve burs miktarı: Her yıl 1 yeni bursiyer seçilir. Burs miktarı programa göre farklılık gösterir. Burs, okul ücretinin ve yaşam masraflarının tamamını kapsar ve karşılıksızdır (yaklaşık 92.500 GBP), toplam miktarın 2/3’ü TEV UK tarafından, 1/3’ü University of Oxford tarafından karşılanır. Yaşam masrafları University of Oxford tarafından adaylara aylık olarak ödenir.
 • Adayların TEV’e burs için ve University of Oxford’a akademik kabul için ayrı ayrı başvuru yapmaları gerekir. Akademik seçim süreci University of Oxford, burs başvuru süreci TEV tarafından yürütülür. Bursiyer, okuldan kabul alan adaylar arasından, üç kurumun ortak kararıyla belirlenir.

 

ADAYLARDA ARANAN NİTELİKLER

 1. T.C. vatandaşı veya T.C. uyruklu ve 1 Ocak itibarıyla 35 yaş altında olmak,
 2. 4.0 üzerinden 3.0 veya 100 üzerinden 76.5 minimum not ortalaması *Birleşik Krallık'ta “second-class honours degree”,
 3. İngilizce dil yeterliliği (TOEFL IBT: 110, IELTS Academic: 7.5) *Başvurduğunuz programın dil yeterlilik kriteri daha yüksek olabilir, bu durumda TEV’e de başvurduğunuz programın gerektirdiği puanı aldığınızı gösteren belgeyi sunmalısınız:

 

*Ayrıntılı bilgi için: https://www.ox.ac.uk/admissions/graduate/applying-to-oxford/application-guide/qualifications-languages-funding#content-tab--3

 

All Humanities degrees require the higher level of English to be met, so:

/var/folders/jy/kj_ptm0n6077w_wvl4zfhsph0000gn/T/com.microsoft.Word/WebArchiveCopyPasteTempFiles/cidimage001.png@01D900B5.F6AB43C0 

It’s worth noting that if scores fall slightly short of these requirements, then the opportunity of taking a pre-sessional English course may be available.

The University of Oxford doesn’t accept the PET (now called B1) from Cambridge English but do accept the CAE and CPE, now re-named as C1 and C2.

BAŞVURU EVRAKI

*Lütfen başvuru evrakını belirtilen formatta ve eksiksiz yüklediğinizden emin olun. Henüz mezun değilseniz diploma ve kabul mektubu dışında aşağıdaki bütün belgelerin son başvuru tarihine kadar TEV'in sistemine yüklenmesi zorunludur. Dil yeterlilik belgesi ve referans mektupları da dâhil olmak üzere, başvuru kapandıktan sonra e-posta yoluyla gönderilecek belgeler kabul edilmeyecektir.

 1. TEV başvuru formu: 15 Aralık’tan itibaren sayfanın en altına eklenecek linkten başvuru formuna ulaşabilirsiniz.
 2. Varsa, kabul belgesi *Henüz yoksa lütfen mülakat tarihine kadar TEV’e e-posta ile iletin,
 3. Özgeçmiş *İngilizce, bir sayfa,
 4. İngilizce transkript,
 5. Mezunlar için diploma veya ilişik kesme belgesi,
 6. Adayı tanıyan iki öğretim üyesinden alınmış iki adet İngilizce referans mektubu *Başvuru formunu doldurduktan sonra yönlendirileceğiniz burs programı seçme ve belge yükleme alanında referans mektuplarına ayrılan bölüme hocalarınızdan aldığınız mektupları siz yükleyebilirsiniz veya hocalarınızın iletişim bilgilerini girdiğinizde onlara gönderilecek e-posta yoluyla hocalarınız referans mektuplarını doğrudan TEV'in sistemine yükleyebilir.
 7. TOEFL IBT, IELTS Academic, GRE, GMAT sonuç belgeleri *Başvurduğunuz programın dil yeterlilik kriteri daha yüksek bir puan olabilir, üniversite hangilerini istiyorsa onları TEV’e sunmalısınız,
 8. e-Devlet’ten aile vukuatlı nüfus kaydı ve adayın TC kimlik kartının görüntüsü,
 9. Ailenin gelir durumunu gösteren e-Devlet belgeleri *Çalışan veya emekli ebeveyne ait “Tüm SGK Hizmet Dökümü”, çalışmayan ebeveyne ait “4A, 4B, 4C Kaydı Yoktur” belgesi, ebeveyne ait “Tapu Bilgileri Sorgulama” sonuç ekranı görüntüsü. Her alana tek bir belge yüklenebildiğinden, lütfen anne-babanız çalışıyor, emekli veya çalışmıyor ise bunu gösteren belgeleri birleştirip tek bir belge olarak yükleyin. Bu belgeyi bu konudaki zorunlu alanların hepsine yükleyebilirsiniz. Ayrıca, lütfen anne ve babanıza ait tapu bilgilerini sorguladığınızda ilk çıkan liste ekranlarının görüntülerini birleştirip tek bir belge olarak yükleyin, hisse ve detay bilgilerini yüklemenize gerek yoktur.

Lisans öğrenimini %100 İngilizce aldıysanız ayrıca dil yeterlilik belgesi sunmanıza gerek olmayabilir *Bunu başvurduğunuz programın da kabul etmesi şarttır.

*TEV sizinle tüm yazışmaları e-posta yoluyla yapacaktır ve bilgileri bu yolla iletecektir. Başvuru formunu doldururken her zaman kullandığınız e-posta adresinizi doğru vermelisiniz. (e-posta adresiniz @edu.tr uzantılı olmamalıdır.)

 

MÜLAKAT VE SONRASI

 • Başvuru dosyasının değerlendirilmesinden sonra mülakata girmeye hak kazanan ve elenen adaylara e-posta gönderilir.
 • Bağımsız akademik komisyonlar tarafından gerçekleştirilen mülakat, çevrimiçi ve İngilizce yapılır; gün ve saat katılımcılara e-posta ile bildirilir.
 • Mülakat sonucu asil ve yedek adaylar belirlenir. Asil adaylar arasında burs hakkından vazgeçen olduğunda sırayla yedek adaylara geçilir.
 • Bursiyerlerin yüksek lisansı tamamladıklarında TEV’e mezuniyet belgelerini göndermeleri beklenir.

Son başvuru tarihi: 15 Şubat 2024, 17:00

Çevrimiçi Başvuru Formu ve Evrak Yükleme: http://yurtdisi.tev.org.tr/

Başvuru formunu doldurup gerekli tüm belgeleri yüklediğinizde başvurunuzu tamamlamış olacaksınız. Sürecin geri kalanıyla ilgili e-posta yoluyla bilgilendirileceksiniz.

Yurt dışı bursiyer adaylarına yönelik KVKK Aydınlatma Metni'ne aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://kvkkbelge.tev.org.tr/view/dd7ae768-f7e0-4ddb-b42a-db113d2337c6/